
Защо европейски страни съкращават пожарникари в разгара на климатичната криза
- ЕС
- Текст:

От Пиренеите до Тенерифе - горски пожари бушуват в Южна Европа. И докато на континента горят гори и земеделски земи, жителите се евакуират масово в някои райони, броят на пожарникарите намалява.
Според Евростат през 2022 г. в ЕС е имало почти 360 000 професионални пожарникари - с 2800 по-малко от година по-рано.
„Намаляването на броя на пожарникарите в разгара на климатичната криза е рецепта за катастрофа“, казва Естер Линч, генерален секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите (ETUC).
Тя се притеснява, че правилата за строги икономии, които ще бъдат въведени в общността през следващата година, могат да влошат ситуацията.
Страните от ЕС с най-голямо намаление
През последните няколко години броят на пожарникарите е намалял значително в 10 държави-членки на ЕС.
Франция ги е намалила с 5446 души между 2021 г. и 2022 г., най-много от всяка страна в ЕС. Следват Румъния с 4250 и Португалия с 2907.
В процентно изражение най-големите съкращения са извършени в Словакия: 30% от щата. Следват България (22%), Португалия (21%) и Белгия (19%).
Същата тенденция се наблюдава и в Латвия, Швеция, Унгария и Германия.
Лятото е по-горещо, има повече пожари
Профсъюзите напомниха на правителствата в ЕС, че службите за спешна помощ са в челните редици на борбата с последиците от климатичната криза.
„Увеличеният риск от пожари, причинени от изменението на климата, е ясен за всички това лято", казва Линч. „Трябва да гарантираме, че нашите противопожарни служби разполагат с персонала и ресурсите, от които се нуждаят, за да спасяват животи."
Горните цифри не включват доброволци, които са още по-застрашени поради липса на оборудване и професионални колеги.
„Тъй като юли е най-горещият месец досега и горските пожари и наводнения засягат много държави-членки на ЕС, рискът и натискът върху пожарникарите и другите работници при спешни случаи се увеличиха“, казва Ян Вилем Гудриан, генерален секретар на Европейския съюз на синдикатите на държавните служители, представляващи интересите на пожарникарите и другите работници.
Всичко се свежда до пари
Гудриан каза, че планът на ЕС да инвестира в пожарогасително оборудване и машини е "важна и дългоочаквана" стъпка. Но трябва да решим и проблема с недостига на кадри.
„Всички страни трябва да инвестират в своите пожарникари и други обществени служби, за да се справят с нарастващата тежест, която пада върху тях поради изменението на климата“, убеден е той.
Необходимо е също така да се вземат превантивни мерки за намаляване на риска от горски пожари чрез инвестиране в управлението на горите, добавя той.
"Това е най-добрата превенция срещу пожари. Както показват примерите на Гърция и други страни, мерките за икономии, въведени от ЕС, намалиха финансирането и създадоха много по-сериозни проблеми за нашите общности", заключава Гудриан.
По материали на Euronews
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
