
Нигерия откри най-голямата петролна рафинерия в Африка
- Икономика
- Текст:

Съществуващите рафинерии в Нигерия са затворени повече от три години заради кражби на петрол и прояви на вандализъм по тръбопроводите, отбелязва ВВС. Резултатът е хроничен недостиг на гориво в Нигерия и точно този проблем възнамерява да реши Алико Данготе – най-богатият човек в Африка и собственик на рафинерията в Лагос на стойност $ 19 милиарда.
Освен с инсталациите за рафиниране, съоръжението разполага и с дълбоководно пристанище, електроцентрала и завод за торове, а производственият му капацитет е около 650 000 барела петролни продукти на ден.
„Нашата първа цел е да увеличим производството, за да гарантираме, че в рамките на тази година ще задоволим напълно нуждите на нацията от качествени продукти“, каза на откриването на рафинерията г-н Данготе.
Не е ясно обаче как изобилието от местни петролни продукти ще повлияе върху пазара на горива в страната, тъй като цените на дребно са субсидирани с около една четвърт от националния бюджет, но правителството възнамерява скоро да преустанови тази практика.
Ако работи пълноценно, рафинерията може реално да промени живота в Нигерия, създавайки енергийна сигурност за гражданите и бизнеса. Според експерти по нефт и газ, обаче, откриването ѝ в момент, когато още не е в експлоатация, е по-скоро политически акт, последна значима национална церемония с участието на президента Мухамаду Бухари, който следващата седмица се оттегля след два мандата на поста.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
