
Хибридната война срещу глобалната сигурност и дългата ръка на тоталитарните държави
- Актуално
- Текст:

„Става въпрос за манипулиране на информационното пространство. Става въпрос за атаки срещу критична инфраструктура“, обяснява пред ВВС Тейя Тиликайнен, директорът на Hybrid CoE, създаден в Хелзинки преди шест години. Според нея, защитата от тази форма на заплаха е трудна – но опасностите са реални.
Миналия септември мощни подводни експлозии в Балтийско море разкъсаха газопроводите "Северен поток" край бреговете на Дания и Швеция. Москва отрече каквато и да е отговорност, но подозренията на Западна Европа се съсредоточиха около потенциалния мотив на Русия да създаде мащабна енергийна криза, наказвайки европейските страни за подкрепата им за Украйна.
По-ранен сигнал за „тихата война” беше намесата в президентските избори в САЩ през 2016 г., когато кибер-атака си постави за цел да намали шансовете на Хилъри Клинтън в полза на Доналд Тръмп. Москва отново отрече, но според разследването, кампанията е осъществена с помощта на онлайн „ботове“ – фалшиви акаунти в социални медии, създавани и контролирани от служители в т. нар. „фабрики за тролове“ в Санкт Петербург, собственост на известния руски олигарх Евгений Пригожин, притежаващ и частната военна компания „Вагнер”.
Дългата ръка на тоталитарни държави и техните разузнавания се вижда и в редицата случаи на кражби на криптовалута и лични данни, включително здравни, както и в блокирането на дейността на глобални компании, произвеждащи и доставящи ключови стоки, най-често храни и горива. В много случаи "разблокирането" се урежда с плащане на огромни откупи.
Друг метод на хибридната война е дезинформацията, която се активира силно в периода на пандемията, но още повече след руската инвазия в Украйна. Така на милиони хора в Русия и по света се внушава последователно, че започнатата от Кремъл кървава война е „необходим акт на самоотбрана”. Според проучване на Hybrid CoE, тази концепция набира популярност в Германия, където все по-усилено се натрапва идеята за „провокация от страна на НАТО”. На това вярват и 30% от анкетираните в Словакия, докато 18% от отговорите в Унгария сочат като причина за войната "потисничеството на рускоезичното население в Украйна".
Оценявайки растящата заплаха от хибридни атаки, НАТО и ЕС създадоха Hybrid CoE, избирайки за местонахождение на центъра финландската столица Хелзинки.

В офис-сграда, близо до финландското министерство на отбраната, Тейя Тиликайнен ръководи 40 анализатори и експерти, привлечени от редица страни от НАТО, ЕС и Великобритания. Тя казва, че текущата област „на фокус” е Арктика, където специалистите са картографирали много потенциални хибридни заплахи – нови източници на енергия, както и много източници на манипулирана информация.
„Руската позиция е, че Арктика е специален регион извън конфликти, но въпреки това Русия изгражда свои военни бази там”, посочва Тиликайнен. Тя казва, че като правило, хибридните заплахи много рядко включват явни физически действия, а когато го правят, избират такива, които могат да бъдат приписани на природни фактори – както при експлозиите по „Северен поток” или мащабната кибератака срещу Естония през 2007 г.
Наръчник, изготвен от центъра, очертава морските хибридни заплахи - от тайно използване на подводни оръжия до обявяване на контролни зони и блокиране на проливи. Русия изпробва последния подход в Азовско море още през октомври 2018 г., подлагайки на проверка украинските кораби, потеглящи от Мариупол и Бердянск през Керченския пролив за Черно море. „Практиката” стана причина за дни и седмици забавяне на украинските кораби и причини сериозни икономически щети на Украйна.
Тейя Тиликайнен казва, че ролята на центъра не е да противодейства на хибридните заплахи, а да съдейства за киберсигурността и да оценява, информира и обучава други екипи как да подготвят защитата на страните си от нарастващата заплаха на хибридната война.
В Hybrid CoE членуват 32 държави, в т.ч. Австрия, Белгия, Великобритания, Германия, Гърция, Дания, Естония, Испания, Италия, Исландия Канада, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Норвегия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, САЩ, Турция, Унгария, Финландия, Франция, Хърватия, Черна гора, Чешката република и Швеция.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
