
Защо някои хора в Австралия живеят под земята
- Свят
- Текст:

В Австралийския град Кубер Педи хората живеят предимно в пещери. И това изобщо не са аборигени, а тези, които са дошли от Източна и Южна Европа, съобщава iXBT.com.
Според данните от преброяването на населението на Австралия в Кубер Педи живеят 1566 души. В същото време официалният уебсайт на града посочва друг брой: 2500 души. Градът е разположен в пустинята, а годишно тук падат само 156 мм валежи. Най-близкият град Аделаида се намира на разстояние 830 км югоизточно от него.

Всяка година около 150 хиляди туристи посещават Кубер Педи. Особен интерес за хората представляват пещерите, в които е разположено буквално всичко: хотели, музей, две църкви, кафе-ресторант и отделни жилища.
Град Кубер Педи е създаден през 1916 г. Той дължи появата си на наличието на най-големите находища на опал в тази област. Хората започват да живеят в пещерите тук чисто по прагматични причини, тъй като от ноември до март температурата на въздуха на повърхността е над + 40 градуса по Целзий. В същото време под земята през цялата година температурата е от + 19 до + 25 градуса по Целзий, а по време на заселването си естествено хората не са имали климатици.

В такива къщи под земята прозорците са съвсем малко,за да не се нарушава топлоизолацията. Най-често те са само два - единият вляво от вратата, а другият - вдясно.. За да се проветряват помещенията, е необходимо да се създаде вентилационен тунел: по-точно, той да бъде пробит на повърхността.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
