
Обратната страна на филантропията
- Анализи
- Текст:

Но не само в рубриките за благотворителност. Американският биткойн вундеркинд Сам Банкман-Фрайд беше една от водещите "звезди" в новото благотворително движение, наречено „Ефективен алтруизъм“. Но борсата за криптовалути FTX на 30-годишния Банкман-Фрайд фалира този месец, богатството му изчезна за една нощ, благотворителността му секна, а джобовете на неговите кредитори и инвеститори „олекнаха” с цели $ 8 милиарда, припомня ВВС.
Неотдавна основателят на Amazon Джеф Безос обяви намерението си да даде за благотворителност „по-голямата част от състоянието си“ - щедър жест за човек, който според Forbes притежава активи на стойност $ 117,5 милиарда. Безос вече е дарил над $ 2 милиарда, т.е., над 1% от богатството си, но като цяло не е ясно как възнамерява да изпълни обещанието си. Той не е подписал Giving Pledge - схема, която стартираха Бил Гейтс и Уорън Бъфет, за да убедят своите свръхбогати "колеги", че трябва да дарят по-голямата част от активите си.
Същевременно, критиците на Безос посочват, че зашеметяващото му богатство не е свързано с данъчните резултати на неговата компанията. В Обединеното кралство например, Amazon плаща данък върху печалбите, но не и върху продажбите, надхвърлящи огромните £ 20 милиарда. Компанията беше обвинена и за ниски заплати и лоши условия на труд, а работници на Amazon по целия свят спряха работа на Черния петък.
Новата армия британски филантропи включва футболистът Маркъс Рашфорд, колегата му Мо Салах, състезателния пилот Люис Хамилтън, рапъра Стормзи и други личности от спорта и изкуството. И интересното е, че зад техните дарения обществото не търси „обратна” страна, а счита, че им прави чест да дарят част от средствата си, спечелени с реален труд,а не с финансови машинации.
Д-р Бет Бриз, директор на Центъра за филантропия към университета в Кент, коментира планираната благотворителност на Джеф Безос, посочвйки че, той живее в културен контекст, в който редица обстоятелства предполагат хора като него да даряват средства. „Единствената изненада е, че тази комбинация от фактори го е довела до обещание, а не до решение да започне всичко много по-рано“, отбелязва д-р Бриз.
Според нея, успехът днес се оценява не само по това колко печели дадено лице, но и по това, колко щедър дарител е. „Става дума да бъдеш едновременно най-богат и най-голям филантроп”, казва д-р Бриз, посочвайки Бил Гейтс, който дълги години оглавяваше и двата списъка.
Но и даренията на благотворителната фондация „Бил и Мелинда Гейтс”, особено в здравеопазването и към програмите на СЗО, повдигат въпроси относно възможното влияние при финансирането на изследвания в области, определени от Гейтс и бившата му съпруга. Според експерти, тази благотворителност формира един вид „групово мислене“ – и то не е непременно най-доброто за световното здравеопазване.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
