Марихуаната може да e по-вредна за белите дробове от тютюна
- Здравеопазване
- Текст:
Снимка: https://pixabay.com/
Пушенето на марихуана може да се окаже по-вредно за белите дробове от тютюна, показва канадско проучване, публикувано в списание Radiology
Учени от университета и болницата в Отава са анализирали белодробни снимки на 56 пушачи на марихуана, 57 непушачи и 33 души, които са пушили само тютюн между 2005 и 2020 г.
Те установили, че честотата на възпаление на дихателните пътища и емфизем (хронично белодробно заболяване) е по-висока сред пушачите на марихуана, отколкото сред пушачите на тютюн и непушачите.
„Потреблението на марихуана се увеличава, защото има схващане, че не е опасно и че е по-безопасно от цигарите“, коментира Жизел Рева, рентгенолог в болницата в Отава, където е проведено проучването, съобщи AFP.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:
Потвърдиха случаи на проказа в Румъния и Хърватия
Кремъл узакони конфискацията на недвижими имоти в окупираните украински региони
Руският петрол бележи най-ниските си цени от началото на войната в Украйна
Връщаме до 14 дни и взетите от физически обект стоки, които сме платили онлайн
САЩ и Украйна не се споразумяха по ключови териториални въпроси
Китай намали изоставането си в областта на ИИ спрямо САЩ от 3 години до 3 месеца
Китай започва масово производство на два модела автономни коли
Volkswagen ще затвори завода си в Дрезден за първи път от 88 години
Европейския съюз ще въведе санкции срещу 40 руски морски кораба
КЕШ клуб
300
3 000
30 000