
Руският нефт Urals загуби почти цялата си премия спрямо котировките за Brent през юли
- Важно от "Икономика"
- Източник: ria.ru
- Автор:

Уралският нефт е тежък и с по-голяма плътност, затова от него се получават по-малко леки нефтопродукти, от типа на бензина. Леките петролни продукти обикновено са по-скъпи, но съотношението на цените може да варира.
Руският петрол бе поскъпнал от пролетта насам. Това се дължеше на два фактора: намаленото предлагане на суровини по споразумението ОПЕК + и високия добив на дизелово гориво. Както отбелязват Argus, търсенето на това гориво остана относително стабилно в сравнение с интереса към други петролни продукти по време на ограниченията, наложени от пандемията от COVID-19.
На този фон, на 29-30 юни, премията на Urals по отношение на Brent достигна рекордните 2,45 долара за барел. Това направи руския нефт по-малко привлекателен и процесът беше обърнат.
Според агенцията, като цяло за първата половина на юли премията е била средно 1,25 долара за барел.
Анализаторите отбелязват, че Urals традиционно е основният вид, използван в рафинериите на Полша, Финландия и Литва, но поради ниската рентабилност при неговата преработка регионалните рафинерии са намалили вноса му. Данните показват, че вместо Urals те предпочитат да купуват алтернативни суровини от Каспийско и Северно море.
По този начин доставките на танкерите с Urals до пристанищата на трите държави през юли възлизат на около 33% от целия внос на петрол, в сравнение с 65,3% през първата половина на 2020 г. В същото време се отбелязва, че суровият петрол с марка Brent представлява почти 30% от доставките за тези пристанища през същия месец, което е два пъти повече от средното за първата половина на годината.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
