
Чрез ковид искат да ни контролират, смятат повечето северномакедонци
- Анализи
- Текст:

Според данните, около 65% от населението на Северна Македония вярва в изкуствения произход на коронавируса, създаден с цел да контролира хората. Близо 46% смятат, че самолети го рапръскват във въздуха, а 44% са убедени, че здравното им министерство е „надуло” броя на жертвите на Covid-19, защото „получават пари”.
Пред Euronews журналистът Боян Стойковски казва, че резултатите "не са изненадващи", тъй като в Северна Македония редовно се разпространяват фалшиви новини и много от хората по принцип вярват в конспиративни теории, така че „пандемията е просто поредната”.
Анализът на IDSCS показа, че възрастовата група от 30 до 39 години, работещите и хората с висше образование се поддават по-малко на неофициално разпространявана информация. Заключението на IDSCS е, че нарастването на неоснователните твърдения е свързано с дълбоко недоверие към политиците и демократичните институции.
Според Our World In Data само 37,9% от възрастните в Северна Македония са напълно ваксинирани. Процентът е доста по-нисък от средните за Европейския съюз 68% ваксинирани.
Миналия месец стотици протестираха по улиците на Скопие срещу новите ограничителни мерки и препоръки, както и срещу задължителните ваксинационни сертификати за държавните служители. Същевременно продажбата на фалшиви сертификати процъфтява, а популистки теории са превзели социалните медии, особено по темата за поредната мутация на вируса - Omicron.
Проучването на IDSCS показа също, че около 29% от анкетираните северномакедонци изобщо не вярват в климатичните промени, а 46% смятат, че те се контролират от сателити и радари в космоса. Най-висок е процентът на убедените (72%), че светът се котролира от шепа влиятелни семейства.
Но склонността към конспиративни теории не е приоритет на северномакедонците, макар че заблудите им по отношение на пандемията са на едно от най-високите нива в Европа.
Неотдавнашно проучвне в Обединеното кралство показа, че почти половината британци вярват в правдоподобността на най-популярните „неофициални” версии: около 40% смятат, че смъртта на принцеса Даяна не е случайност, 32% изобщо не вярват на официалните новини, а 25% са убедени, че информацията за НЛО се прикрива от правителствата. Че атаката на 11 септември „е планирана” смятат 14%, още толкова не вярват, че човешки дейности са причина за глобалното затопляне.
Все пак едва 2% от британците са на мнение, че кулите за мобилни телефони 5G ги „облъчват”, а само 4% смятат, че ваксините срещу Covid-19 са прикритие за имплантиране на микрочип, пише ВВС. Доверието в управляващите е колебливо, дори наскоро широко популярна акция за събиране на помощи за арестуван екоактивист нарече британското правителство "бутафорно".
Анализът на социалния състав сред любителите на конспиративни теории е сходен с този в Северна Македония – по-доверчиви към тях са хората без добро образование, безработните и тези с ниски доходи. Социалните медии навсякъде се смятат за най-сериозен източник на недостоверна или поне непроверена ниформация, а чатовете са редовната трибуна на конспиративните теории.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
