
Хората са станали по-студени в буквалния смисъл на тази дума
- Наука
- Текст:

Учени от Медицинското училище на Станфордския университет (Stanford University, School Of Medicine) съобщават миналата година, че през ХІХ-ти век хората са били по-топли, т.е. - имали са по-висока телесна температура. Под ръководството на професора по медицина Джулия Парсонет (Julie Parsonnet) те проучват няколко бази данни - от "старинни" до съвременни, обхващащи измервания на температурата на почти милион души, направени за период от 157 години. Екипът забелязва, че за това време температурата на мъжете е станала с 0,59 градуса по Целзий по-ниска, а женските тела са се охладили с 0,32 градуса.
През ХІХ-ти век температура от 36,6 градуса се е считала за понижена, а нормалната температура е била именно от 37 градуса. За това свидетелства в трудовете си немският физиолог Вундерлих (Carl Reinhold August Wunderlich). Той стига до това заключение през 1851 г., след като анализира няколко милиона показания на термометрите, с които е измерена температурата на 25 хиляди пациенти в болници и клиники в Лайпциг. Съответните записи се съхраняват в архивите им.
Съвременните лекари предполагат, че или температурата тогава се е измервала по някакъв начин неправилно, или нашите не толкова далечни предци са се затопляли от време на време от възпалителни процеси и хронични бактериални инфекции. Оказва се обаче, че днес дори тези хора, които са страдали от инфекции по-често от другите - например в дивите племена на индианците от Южна Америка, са станали по-студени.
Джулия Парсонет и нейните сътрудници не се съмняват, че през ХІХ-ти век температурата се е измервала правилно. Те смятат, че причината за понижаването й, два века по-късно, е друга. Според тяхната хипотеза, при съвременните хора е забавен метаболизмът, чиято скорост отразява телесната температура. Скоростта е намаляла с 6%. Но какво точно е причинило "забавянето", довело до"температурната аномалия", остава загадка.
Изследователи от Харвардския университет (Department of Human Evolutionary Biology, Harvard University) предлагат свое обяснение, като публикуват хипотезата си в специализираното списание Current Biology.
Те "копаят" още по-дълбоко - до температурите, измерени през 1820 година. Изследването им потвърждава и съществуването на феномена, и количествените му показатели, идентифицирани от предшествениците им, както и тяхната идея, че става дума за скоростта на метаболизма.
Харвардските учени предполагат, че метаболизмът се забавя поради факта, че от врмето на индустриалната революция и в резултат на нея, физическото натоварване намалява – средно с 27 минути на ден. Което именно и отговаря на тези 6 процента. Накратко, намалява двигателната активност на съвременните хора - и вкъщи, и на работата. Затова, в сравнение с предците си, те са по-студени в прекия смисъл на думата.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
