
Летяща кола извърши успешен тестов полет
- Технологии
- Текст:

Колата самолет е оборудвана с двигател на BMW и работи на обикновено гориво с бензинови помпи. Нейният създател, проф. Щефан Клайн, казва, че AirCar може да прелети около 1000 км на височина 2500 метра и досега има 40 летателни часа.
AirCar се превръща в самолет за около 2 минути и 15 секунди. След завършването на полета проф. Клайн е демонстрирал обратната трансформация (тесните крила се сгъват отстрани на колата) и направо от летището е потеглил по шосето към града пред очите на поканените журналисти, съобщава BBC.
Щефан Клайн е завършил Словашкия технологичен университет и след това е учил в Академията за изящни изкуства и дизайн (AFAD) и в École des Beaux Arts et Design, Saint Étienne. Започва кариерата си като ръководител на отдел за транспорт и дизайн в AFAD, където работи по иновативни проекти в сътрудничество с водещи автомобилни марки, вкл. Audi, Volkswagen и BMW. Съчетавайки успешно добър дизайн, иновативно мислене и търговски нюх, той има и други изобретения, в т.ч. безброй скутери.
Проф. Клайн работи по мечтания си проект за кола-самолет от 12 годиини. Самият той има богат летателен опит - над 1200 часа полети с моторни самолети, над 3000 часа с планер и стотици часове като тестов пилот. През 2017 г. създава компанията си Klein Vision, където е разработен AirCar. Технологията му е изцяло нова, с уникален начин за трансформация на кола в самолет и обратно. защитен с 12 патента.
Прототипът AirCar е разработен за около две години, с „по-малко от € 2 милиона" инвестиции. Първият му успешен полет е от м. октомври 2019 г. Във въздуха превозното средство може да достигне скорост от 170 км/ч. и да превозва двама души, с общо теглото до 200 кг. За разлика от прототипите на безпилотни таксита, AirCar не може да излита и каца вертикално, така че му трябва писта.
Д-р Стивън Райт, ст. н. с. по авионика и самолети в Университета на Западна Англия, описва AirCar като „любимото дете на Bugatti, Veyron и Cesna“ и смята, че разходът на гориво на новото превозно средство е сравним с други самолети от неговия калибър.
„Бих искал да видя AirCar след като е прелетяла един милион часа с човек на борда без инцидент, за да бъде легализирана като безопасно средство за летене и продажби”, допълва коментара си проф. Райт.

Летящите автомобили отдавна са се настанили в популярната култура като визионерско виждане за бъдещето и зараждащият се пазар на авангардните комбинирани возила предполага голямо развитие. Подобни са и плановете на инвеститорите, които се надяват AirCar да заеме част от пазара на малките частни самолети.
„Само в САЩ има около 40 000 поръчки на самолети. И ако успеем да трансформираме само 5% от тях към търсене на летящи автомобили, ще имаме огромен пазар", казва един от тях.
През 2019 г. консултантската компания Morgan Stanley прогнозира, че до 2040 г. секторът може да достигне $ 1,5 трилион, а изпълнителният директор на Hyundai Motors Europe Майкъл Коул нарече концепцията „част от нашето бъдеще".
Съчетанието кола-самолет се смята за потенциално решение за напрегнатия трафик в съществуващата транспортна инфраструктура.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
