
Ново отношение към ресурсите в ОАЕ
- Свят
- Текст:

Сега обаче на преден план излиза идеята за интелигентно използване на суровините и енергийните източници. Климатичните промени и суровите условия на времето в богатия на петрол район, чиято прехрана зависи в 90% от вноса на храни, насочиха властите към ефективни програми за управление и контрол на ресурсите, особено след като ковидкризата показа колко уязвима е системата за доставки и подчерта значението на местните производства.
ОАЕ едни от първите в света започнаха мащабно да прилагат авангардния метод в земеделието Desert control. Провеждат се и интензивни научни изследвания в областта на парниковото растениевъдство, като за целта се разработват съвместни проекти с учени от цял свят.
В Абу Даби, например, по съвместна програма с Университета във Вюрцбюрг, Германия, се разработва технология, която модифицира метаболизма на някои видове растения така, че да станат по-устойчиви на екстремни горещини и да абсорбират повече въглероден диоксид, съобщава DW. Методът прилага бактерии и синтетични ензими, които се внасят в клетките на растенията и забавят фотореспирацията – процес, при който се отделя въглероден диоксид. Но при модифицирания метаболизъм парниковият газ или се складира, или веднага се рециклира. Ефектът е двоен - от атмосферата се извеждат повече въглеродни емисии, а добивите в оранжериите се повишават.
Според доклад на Върховния съвет по енергетика на Дубай, цитиран от mediaoffice.ae, за периода 2019 - 2020 г. страната е постигнала икономии от 11,8% в потреблението на електроенергия и 7,9% в употребата на вода. За същия период от Дубай са изтеглени 1,2 милиона превозни средства, захранвани с изкопеми горива, а въглеродните емисии са паднали на 11,5 млн. тона.
Тенденцията е устойчива и от 2010 г. бележи общо намаление в потреблението на електричество и вода съответно с 23% и с 21%. И тези насърчаващи резултати са следствие от Стратегията на Дубай за управление на търсенето ’2030. Програмата има за цел да разработи механизми за развитие, финансиране и подкрепа в няколко области: прецизно проследяване на енергийното потребление, комуникации, технологии, иновации и международно сътрудничество в тези посоки. На този етап крайната цел е към 2030 г. да се постигне икономия на ресурсите с 30%. Стратегията включва въвеждането на стандарти за енергийна ефективност при използване на енергийните източници и горивата. Същевремнно се работи по програми за зелено строителство, вкл. външно осветление от възобновяеми източници, ефективно охлаждане и интелигентно зареждане на електрически устройства от всякакъв калибър. Особено внимание е насочено към търсенето, управлението и рециклирането на подпочвени води. От друга страна, се разработват и финансират програми за информираност и изграждане на навици у потребителите в посока на пестеливото използване на ресурсите.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
