
Водата, без която не можем
- Екология
- Източник: DW, Live sciance и др.
- Автор:

Нашата планета е облагодетелствана с около 1,4 млрд. кубически километра вода, като над 97% от нея е солена, а по-малко от 3% - сладка. По-голямата част от нея е в континенталните ледници, в Арктика и Антарктида, така че водата, до което имаме лесен достъп, е сравнително малко - в реките, езерата и подпочвените води.
Снабдяването с питейна вода е глобален проблем. Периодите на суша настъпват все по-често, обхващат все повече райони и са все по-дълги. Морското равнище се покачва и подпочвените води в някои крайбрежни райони са станали солени, така че делът им във водоснабдяването намалява.
Недостигът на питейна вода вече е проблем, особено в някои части на Африка, Латинска Америка и Азия. Близо две трети от населението на земята – четири милиарда души – живеят при тежък недостиг на вода поне един месец в годината. Повече от два милиона души въобще нямат достъп до чиста питейна вода, а са принудени да разчитат на потоци, езера и реки, които често са замърсени.
Всяка година почти два милиона души умират или от липса на вода, или от консумация на замърсена вода. И нарастващото население ще изостри проблема.
Най-много вода ползват жителите на Ню Йорк - почти 450 литра на човек на ден. В Берлин и Пекин „хабят” около 100 – 120 литра. Докато жителите на Кампàла, столицата на Уганда, Африка, получават едва 24 литра вода на ден.
Но проблемът всъщност не е личната консумация на вода, която поема едва 12% от водоснабдяването. Индустрията и производството на енергия използват почти 20%. Най-напред обаче е селското стопанство с близо 70% от световния разход на вода. А по-оскъдна означава и по-скъпа вода. Това с особена сила се отнася за т.нар. виртуална вода, която използваме в производството на различни стоки и продукти – например 184 литра за килограм домати, около 8 хиляди литра за чифт джинси, 12 хиляди литра за лития в батерията на среден клас електромобил, над 15 хиляди литра за килограм говеждо месо и близо 19 хиляди литра за килограм кафе! Тези количества включват и прекия среден разход на вода, и средния обем замърсени в производството на посочените стоки води.
Европа има сравнително адекватни природни водни ресурси. Но това ли формира консумираните обеми вода от европейците? Нивото на водата в Аралско море е паднало с 18 метра заради напояването на памучните полета. В сухите райони на Южна Испания доматите се напояват с вода от тръбопроводи. Огромни обеми вода поглъщат латиноамериканските плантации с кафе и авокадо. Европа внася тези стоки и по този начин също участва във все по-големите количества виртуална вода, необходима за производството им. Така погледнато, един европеец използва над 3000 литра вода на ден. И над 95% от нея е виртуална – скрита в продукти и стоки от ежедневието ни.
Разбира се, и виртуалната вода, и тази, която използваме в бита си, в някаква форма и степен се връща в природата. Но тази вода често е замърсена, а с химикалите, които се използват нявсякъде, пречистването ѝ става все по-скъпо и по-сложно. Това извежда на преден план рециклирането на вода – може би най-надеждното решение за бъдещето на глобалното водоснабдяване.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
