
Зелената енергия срещу изкопаемите горива
- Екология
- Автор:

След успешен пилотен проект в стоманодобива на Швеция и „Тисен-Круп", най-големият производител на стомана в Германия с централа в Дуйсбург, планира най-късно до 2050 г. да не използва в пещите си кокс, а водород. Компанията генерира почти 3% от въглеродните емисии на страната - около 20 милиона тона въглероден диоксид годишно. За да преустрои производството си на водород, компанията разработва нов тип доменни пещи, които ще се захранват с пелети от желязна руда и водород, а страничният продукт ще бъде водна пара – вместо въглероден диоксид. Това ще повиши и качеството на произвеждания чугун. Остава само да се осигури водород.
Производството му обаче не е безусловно екологична алтернатива. Така нареченият „сив” водород се произвежда от изкопаеми въглеводороди и се превръща в „син” след сложен пречиствателен процес. Технологията обаче не се слави като „върха” на екологичните методи, нещо повече, отделя стотици милиони тонове въглероден диоксид годишно.
Най-големи надежди се възлагат на „зеления” водород. Един от методите за производството му е електролиза на вода. „Тисен-Круп" (ThyssenKrupp AG) работи в партньорство с Шел-Рейнланд, най-голямата рафинерия на концерна Shell южно от Дуйсбург, където в момента се изгражда най-голямата в света инсталация за електролиза. Пилотният проект е с капацитет 10 MW. Според Shell инвестициите си струват, след като вече са си осигурили първия голям клиент в лицето на „Тисен-Круп" и правят планове един ден да изнасят своя зелен водород.
Чешката компания ЧЕЗ (CEZ) на свой ред обяви, че ще намали рязко използването на въглища в полза на енергията от възобновяеми източници. Плановете на компанията са до 2030 г. да произвежда 6000 MW зелена енергия, предимно от фотоволтаици. По този начин ЧЕЗ се надяват да намалят с 55% въглеродните си емисии и най-вероятно ще инвестират в нов реактор в атомната централа в Дуковани. ЧЕЗ намаляват производството на електроенергия с въглища и само за последните месеци са спрели няколко от топлоцентралите си.
Така че, както се казва, всички печелят, освен може би производителите на кокс и въглища. И противоречието не е само виртуално, както сочи несъгласието на Полша да свие въгледобива си, санкционирано наскоро и от Европейския съд.
Зелената перспектива засяга и петролния пазар. Neste Oil, най-голямата нефтопреработвателна компания на Финландия, която работи почти само с руски нефт, вече трансформира един от заводите си и рязко е намалила производствения капацитет на друг свой завод, за да го пренасочи към работа с възобновяеми енергийни източници.
Прекрасна перспектива, но не и за Русия. По данни на Reuters през първото тримесечие на тази година Финландия, която е най-големият вносител на руски нефт в Европа, е намалила вноса му с 25%, а през април – с цели 64% в сравнение с 2020 г. И не е само Финландия. Според Централната банка на Русия през първото тримесечие потокът петродолари към страната се е свил с 21% - ясно е какво означава това, след като всеки четвърти долар в търговския оборот на Русия идва от износа на нефт.
Така че зелената перспектива изпраща и червени сигнали.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
