
Страните от ОПЕК+ решиха да не променят квотите за добив на петрол
- Енергетика
- Текст:

Страните производителки на петрол от групата ОПЕК+ се споразумяха да не променят определените през април квоти за добив на черно злато през идните три месеца, съобщава БТА. Плановете за постепенно повишаване на петролното производство от месец май остават в сила.
Членовете на алианса решиха да отменят официалната среща на ниво енергийни министри, която трябваше да се проведе в сряда. „Групата реши да се придържа към политиките, широко договорени на предишната среща на ОПЕК+ на 1 април, заяви след разговорите руският вицепремиер Александър Новак", съобщава Ройтерс. На срещата в началото на април беше взето решение да се увеличи съвместното производство с общо 2,1 млн. барела на ден през периода от май до юни, облекчавайки по този начин договореното преди това съкращение до 5,8 млн барела на ден.
Следващата среща на групата е планирана за 1 юни и на нея ще бъдат договаряни квотите за добив за юли и август. В доклад на експертите на ОПЕК+ се прогнозира, че глобалното търсене на петрол през 2021 г. ще нарасне с 6,0 млн. барела на ден, след като е спаднало през миналата пандемична година с 9,5 млн. барела на ден. Търсенето се очаква да бъде 96,5 милиона барела на ден. Общо OПEК+ разглежда два сценария за развитие на ситуацията на петролния пазар - базовата и алтернативната, при която влиянието на негативните фактори е по-силно. Но дори и в този случай излишък на петролния пазар не се очаква през 2021 г. и търсенето ще се увеличи с поне 4,6 милиона барела на ден.
След решението на ОПЕК+ фючърсите на петрола Брент с доставка през юни поскъпват с 0,6% към $ 65,40 за барел, а аналогичните фючърси на американския лек суров петрол WTI - с 0,75% към $ 62,40 за барел.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
