
Бележникът на Мария Кюри все още е радиоактивен и е в оловна кутия
- Наука
- Текст:

Мария Кюри принася себе си в жертва на науката, като посвещава целия си живот на научните изследвания. Нейните записки, изследователски работи и други лични вещи са радиоактивни и до днес, пише руският интернет портал lifeglobe.net.
Причината за смъртта й е продължителното въздействие на радиоактивните материали. Тя ще бъде завинаги запомнена заради огромния й принос към науката. Кюри е единствената, която получава Нобелова награда в две различни науки, физика и химия.
Мария Кюри и съпругът й откриват два елемента - радий и полоний. Дори след смъртта на съпруга си Пиер Кюри, тя не спира да се занимава с изучаването на рентгеновите лъчи. Провежда новаторско изследване на радиоактивността и има огромен принос в борбата с рака. Тя с право заема мястото си в списъка „Най-великите учени в историята".

„Майката на съвременната физика" Мария Кюри умира през 1934 г. на 66-годишна възраст от апластична анемия. Това е рядко заболяване, свързано с продължителното и постоянно излагане на въздействието на радиоактивни елементи. Известно е, че Мария Кюри през цялото време носи бутилки с полоний и радий в джобовете си. Не само това, тя дори съхранява капсули с опасни вещества на рафт в дома си.

След смъртта й обаче Фондацията „Кюри" и Институтът по ядрена физика на парижкия факултет по природни науки продължават да използват дома й до 1978 г. В крайна сметка властите научават за опасната къща, тъй като в района, намиращ се в съседство, са регистрирани много случаи на рак, за които е виновен домът на Кюри.
Узнавайки за опасността, те премахват записките и материалите на Мария Кюри от дома и деактивират сградата и лабораторията през 1991 г.
Въпреки това, след повече от 100 години бележниците и тефтерчетата, изследователските работи и личните вещи на Мария Кюри, такива като дрехи, готварски книги, мебели, са радиоактивни и ще бъдат такива още 1500 години.

Вещите й, в качеството им на научно и национално богатство, се пазят много отговорно в Националната библиотека на Франция. Предметите се съхраняват в кутии, обшити с олово. Дори не само вещите й, но и тялото й все още са радиоактивни и се съхраняват в ковчег, облицован с оловен слой с дебелина около 2,5 см.
Посетителите могат да видят ръкописа на Кюри, но са задължени да бъдат в защитно облекло, както и да подпишат отказ от отговорност, тъй като записките са замърсени с радиоактивния елемент радий.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
