
Имат ли бъдеще водните фючърси?
- Екология
- Текст:

Водата е най-новата стока, с която инвеститорите могат да търгуват, съобщава Bloomberg. Фючърсите, които бяха обявени през септември, са обвързани с индекса Nasdaq Veles California Water, който следи седмичното изменение в цената на водата на петте най-големи пазара в Калифорния. Според индекса, цената на водата в щата се е удвоила през последната година. Преди да се появят фючърсите, купуването и продажбата на права, които позволяват на притежателя да изпомпва вода от почвата или резервоари, се случваше само на спот пазара. В сухи години, когато има нужда от повече вода за отглеждане на реколтата или за доставки на общините, това означаваше, че купувачите са изправени пред по-високи цени и много несигурност.
Новите фючърси имат за цел да преустановят тези практики и да добавят прозрачност на пазара. Фермерите, които ще се нуждаят от допълнителна вода в сухото време, когато цените обикновено са по-високи, вече могат да заложат на фючърсни договори, за да компенсират по-високите цени, които може да се наложи да платят на водния пазар.
"Недостигът на вода е глобален проблем, който продължава да се разраства по всички точки на света. Но по-специално за Калифорния причината за старта на търговията с договори върху водата се изразява във факта, че щатът е най-големият земеделски производител в САЩ, който през последните десетилетия беше засегнат от множество горски пожари и суша", каза Меган Дюрисин Олбъри, репортер с ресор "Селско стопанство" за Bloomberg.
Според ООН, 2 милиарда души живеят в страни със сериозни проблеми с достъпа до вода. Във връзка с притесненията на организацията, Олбъри поясни, че те могат да бъдат сведени до тезата, че водата е публично благо и не трябва да се търгува под формата на стока поради риск от балонизиране, особено на фона на пандемия.
Една от причините инвеститорите да виждат водата като толкова доходоносна стока, в която да инвестират, е изчерпването на сладките води в голяма част от света, тъй като търсенето на вода надхвърля предлагането. В допълнение глобалното затопляне намалява запасите от сладка вода в световен мащаб. Следователно в дългосрочен план може да се очаква цената да се повиши.
"Времето ще покаже дали фермерите и общините в Златния щат ще се възползват от водните инструменти за задоволяване на техните нужди. До този момент CME не е обявила пазарните участници, но е налице интерес както от земеделския бранш и доставчиците на комунални услуги, така и от хедж фондове" коментира още Меган Олбъри.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
