
Кръговата икономика набира сили
- Важно от "Икономика"
- Автор:

Всяка година в Европейския съюз стотици милиони тонове строителни материали попадат в отпадъчни депа. Една белгийска кооперация има решение, вдъхновено от кръговата икономика.
Rotor DC регенерира отпадъчни материали и ги трансформира в търсени продукти.
Линейната, често разточителна икономика, позната ни от индустриалната революция, се нуждае от разтърсваща промяна: производството, използването и обезвреждането на продуктите трябва да отстъпи място на оползотворяване, регенериране и пренасочване на материали, ако искаме да водим устойчиво съществуване.
Строителната индустрия допринася основно за отпадъците, Само в ЕС например, секторът генерира 385,5 милиона тона годишно.
Маартен Гилен, съосновател на Rotor DC, казва, че са били решени да направят нещо по въпроса:
„Брюксел всяка година изнася стотици хиляди тона материали. В същото време, със същата скорост внася нови материали. Искаме да направим мост между този износ на отпадъци и вноса на материали и да кажем„ Добре, можем ли да направим така, че материалите да се въртят в по-кратък кръг? “
"Може да се каже, че оздравяването и повторното използване на строителни материали в момента са доста модерни. Виждаме хора от големи корпоративни фирми, които никога не биха помислили за оздравяване на материали, които са доста заинтересовани и доста отворени за идеята."
Вместо модел, базиран на прекомерно потребление на суровини с евтина работна ръка, производствената парадигма се измества към такава, която цени квалифицирана работна ръка и по-ниска зависимост от природните ресурси.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Чехия ще налага до nет годиши затвор за комунистическа пропаганда

Китай изпрати в космоса модел на мозък върху чип

Страните от ЕС се споразумяха за 18-ия пакет санкции срещу Русия

Германия и Великобритания се споразумяха за взаимна отбрана

Пет държави от ЕС ще тестват приложение за проверка на възрастта при онлайн услуги

Борсовите цени на природния газ в Европа се покачват с близо 1%

Британски учени създадоха най-голямата колекция изображения на човешкото тяло

Има риск от спиране на дейта центрове заради жегата и недостига на вода
