Moody’s повиши кредитния рейтинг на България

Moody’s повиши кредитния рейтинг на България Снимка: pixabay

Moody’s повиши дългосрочния рейтинг на България в чуждестранна и местна валута на Baa1 със стабилна перспектива.
Решението на Moody’s* за повишаването на рейтинга отразява подобряването на институционалния капацитет и ефективността при разработване на политики, с което страната навлиза в последния етап преди членството в еврозоната. Повишеният рейтинг отчита също и намаления риск по отношение на дълга в чуждестранна валута, значителните фискални резерви и очакванията, че благоприятната динамика на бюджетните показатели и дълга в периода след шока от пандемията ще подкрепят силната фискална позиция.

Стабилната перспектива показва очакванията на рейтинговата агенция, че фискалните показатели ще останат устойчиви дори и при развитие на неблагоприятен сценарий, над медианата за страните с рейтинг Baa1.  

Първият фактор за повишаването на рейтинга се основава на напредъка на България към присъединяване в еврозоната и свързаните с това укрепване на институционалния капацитет и ефективно разработване на политики. Анализаторите оценяват влизането на България във Валутния механизъм II (ВМ II) като една от последните решаващи стъпки преди членството в еврозоната.  

Вторият фактор за повишаването на рейтинга е свързан с укрепването на фискалния и кредитен профил на страната, въпреки отрицателното въздействие на пандемията от коронавирус. Анализаторите от Moody’s акцентират, че в случая с България силно надеждният валутен борд, който съществува повече от две десетилетия, смекчава риска, произтичащ от високия дял на деноминирания в чуждестранна валута дълг на страната (през 2019 г. 80% от държавния дълг на България е деноминиран в евро).

 Според Агенцията пандемията ще се отрази негативно на публичните финанси на страната ни. Спадът на БВП е оценен на 3,5% през 2020 г., последван от възстановяване от 2,7% през 2021 г.

Очакваният спад и необходимостта от подкрепа на икономическата активност за справяне с пандемията ще окажат натиск върху приходите и разходите на бюджета и ще доведат до дефицит от 3% от БВП през 2020 г. и 1,6% през 2021 г. Moody’s очакват държавният дълг да се повиши до 23,9% през 2020 г. и 24,2% през 2021 г., след което постепенно да се понижи до 23,5% през 2022 г.  

Агенцията посочва, че основните фактори, които биха могли да доведат до повишаване на перспективата и рейтинга на страната са свързани със значителни подобрения в качеството на работа на институциите и устойчивата конвергенция към по-висок жизнен и институционален стандарт, които ще подкрепят влизането на страната в еврозоната.


Фактори, които биха могли да доведат до отрицателна перспектива и понижаване на рейтинга, са евентуално значително и трайно влошаване на силната фискална позиция на правителството и перспективите пред дългосрочния икономически растеж, както и отслабването на институционалната рамка. 


* Moody's Investors Service е облигационният кредитен рейтинг на Moody's Corporation, представляващ традиционната дейност на компанията и нейното историческо име. Moody's Investors Service предоставя международни финансови изследвания на облигации, емитирани от търговски и държавни структури.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: