
Учени изясниха защо стремежът ни да бъдем щастливи ни прави нещастни
- Bright Life
- Текст:

Експерти от Южна Корея и Канада проведоха проучване и узнаха защо се чувстваме зле в опитите си да живеем щастливо. Работата е там, че това изтощава нашата система за самоконтрол, съобщава Naked Science.
В хода на нова научна работа учени от Националния университет Чонбук в Южна Корея и Университета в Торонто в Канада откриха причината за "парадокса на щастието". Тоест състояния, при които човек в крайна сметка се чувства нещастен, след като се опитва да намери щастие. Резултатите от това проучване са публикувани в списание Applied Psychology: Health and Well-Being.

Експертите провеждат експерименти с участието на няколкостотин души. Отначало се изяснява, че колкото по-силно хора се опитват да бъдат щастливи, толкова по-рядко те прилагат самоконтрол. От това се появява хипотезата: самоконтролът и стремежът към щастие се конкурират за един и същ "източник" на нашия психически ресурс.
В последващите експерименти тази хипотеза се проверява и тя се потвърждава. Оказва се, че преследването на щастието изисква умствени разходи. Тоест, вие се опитвате през цялото време да се чувствате различно, а не да плувате по течението. Това изчерпва способността на човек да прави това, което му носи щастие.
Вместо това специалистите препоръчват да обърнем внимание на това, което вече имаме, и да го приемем като източник на щастие.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Чехия ще налага до nет годиши затвор за комунистическа пропаганда

Китай изпрати в космоса модел на мозък върху чип

Страните от ЕС се споразумяха за 18-ия пакет санкции срещу Русия

Германия и Великобритания се споразумяха за взаимна отбрана

Пет държави от ЕС ще тестват приложение за проверка на възрастта при онлайн услуги

Борсовите цени на природния газ в Европа се покачват с близо 1%

Британски учени създадоха най-голямата колекция изображения на човешкото тяло

Има риск от спиране на дейта центрове заради жегата и недостига на вода
