
Путин е загрижен за руската икономика, Тръмп настоява за сделка с Украйна
- Свят
- Текст:

Движена от износа на петрол, газ и минерали, икономиката на Русия нарасна стабилно през последните две години, въпреки множеството санкции, наложени заради нахлуването й в Украйна през 2022 г.
Но икономическата ситуация през последните месеци се обтегна заради недостига на ръботна ръка и високите лихвени проценти, които трябваше да балансират инфлацията, препускаща нагоре заради рекордните военни разходи. Така че, в средите на руския политически и бизнес елит все по-често се говори за предпочитаното решение - край на войната чрез преговори.
От друга страна президентът Тръмп обеща бързо да разреши украинския конфликт, най-големият в Европа след Втората световна война. Тази седмица той каза, че за Русия това може да стане по лесния, или по трудния начин и обеща на руската икономика „големи проблеми”, включително нови санкции и митнически тарифи, ако Путин отхвърли дипломатическо решение.
Според източник на Reuters, до момента Кремъл не е получил конкретни предложения за преговори, но във високите финансови среди се налага мнението, че Русия е заинтересована от край на войната.
По-рано Reuters съобщи, че Путин е готов да обсъди с Тръмп варианти за спиране на огъня, но постави условия: Русия да задържи териториалните си завоевания в Украйна и Киев да се откаже от членство в НАТО.
От своя страна, в интервю малко преди да се върне в Белия дом, Тръмп посочи, че и Русия, и Украйна ще трябва да се разделят с някои от претенциите си.
От Белия дом потвърдиха, че Тръмп "се фокусира върху прекратяването на тази брутална война", макар вече да не се хвали, че ще я спре за един ден. Въпреки че се зае да отмени политиката на Джо Байдън, Тръмп получи от предшественика си добра основа за преговори с Русия – в последните дни на мандата си Байдън наложи най-широкия пакет санкции досега, атакуващи руските приходи от петрол и газ. Политически анализатори нарекоха хода му „нов етап” в отношенията с Москва и „сериозен лост” за икономически натиск срещу Кремъл в ръцете на Тръмп.
Разбира се, Путин често повтаря, че Русия може да се бори толкова дълго, колкото е необходимо и че никога няма да се преклони пред друга сила, поставяйки над всичко националните си интереси. Но в традиционното си интервю на 19 декември 2024 г., руският президент призна: „Има някои проблеми - инфлацията, известно прегряване на икономиката, но правителството и централната банка вече имат задачата да намалят темпото“.
Тази година Русия увеличи средствата за отбрана до постсъветския им връх от 6,3% от БВП, т.е., една трета от бюджетните разходи. И след като вече контролира близо една пета от територията на Украйна и заграби фундаментални икономически структури в страната, Путин неколкократно споменава, че неговата „специална военна операция” е постигнала целите си.
Заедно с това, той изостря отношението си към бизнес-среди – включително някои от най-влиятелните, които изразяват по-открито настроенията си за край на войната. След среща с руски бизнес лидери в края на миналата година независими медии отбелязваха очевидното разочарование на руския президент от дискусиите за икономиката.
Изглежда, че Путин, който иска да излезе от конфликта като победител, но и да запази властта си, вече макар и въздържано отгръща страницата към преговори за Украйна – факт, който усилено се коментира сред световния политически елит. За „не-елита” на Русия, Украйна, а вече и на Северна Корея, остава ролята на пушечно месо.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
