
Брюксел е за начало на преговори за членство с Босна и Херцеговина
- ЕС
- Текст:

Обявявайки решението, председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен каза: „Откакто ѝ предоставихме кандидатски статут, Босна и Херцеговина направи впечатляващи стъпки напред. Страната показва, че може да изпълни критериите за членство и стремежа на своите граждани да бъдат част от нашето семейство".
В годишната си оценка за напредъка на страните кандидатки за членство в ЕС, публикувана миналия октомври, ЕК посочи, че за да се придвижи напред кандидатурата на Босна и Херцеговина, са необходими по-нататъшни конституционни и избирателни реформи и по-добро съответствие на външната политика на страната с тази на ЕС.
ЕК очевидно има предвид една от двете териториални единици на Босна и Херцеговина - Република Сръбска и нейната неутрална позиция към руската агресия в Украйна, както и зачестилите срещи между Милорад Додик, президент на населената с етнически сърби територия, и руския президент Владимир Путин.
И все пак фон дер Лайен увери днес, че "Външната политика на Босна и Херцеговина вече е напълно в съответствие с нашата, което е от решаващо значение в тези времена на геополитически сътресения".
Много страни от ЕС, в т.ч. Австрия, Хърватия, Италия, Унгария и Словения, са на мнение, че Босна трябва да премине пътя към членството си в ЕС „с темпото на Украйна”. В отговор на днешното съобщение австрийският външен министър Александър Шаленберг обаче каза, че започването на преговори с Босна и Херцеговина е "силен сигнал за интеграцията на Западните Балкани" в ЕС.
Тази седмица ЕК вероятно ще оповести и преговорната рамка за присъединяването на Украйна и Молдова към ЕС. Както препоръката за членството на Босна и Херцеговина, така и ситуацията с Украйна и Молдова изискват одобрението на всички 27 лидери на държавите членки на ЕС, което се очаква на срещата на върха следващата седмица в Брюксел.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
