
Китай ще търси петрол и природен газ на 11 километра под земята
- Суровини
- Текст:

Ако проектът се осъществи, това ще бъде най-дълбокият кладенец в страната и един от най-дълбоките в света – отдавнашна мечта на Си Дзинпин. Според държавната информационна агенция Синхуа, работата е започнала през юни миналата година в Такламакан, втората по големина дюнна пустиня в света, разположена в Синдзян, Уйгурския автономен регион, в северозападната част на страната.
Очаква се кладенецът да бъде завършен в края на тази година или в началото на 2025 г., отбелязва BBC „Пробиването му има две цели: научни изследвания и намиране на газ и нефт“, казват от Китайската национална петролна корпорация (CNPC), най-голямата нефтена и газова компания в страната и една от най-големите в света.
Проектът започна две години след като Си Дзинпин призова китайската научна общност да напредне в изследването на дълбините на земната кора.
Според отговорни китайски служители, проектът ще укрепи технологичните възможности на PetroChina в осъществяването на дълбоки изкопи и производство на нови машини. Същевременно, от CNPC посочват, че в процеса на работа ще се тества новаторски експлоатационни решения в проучването и добива на газ и петрол в свръхдълбоки кладенци.
Макар че ще надмине по дълбочина китайския национален рекорд на петролния кладенец Тарим, също в пустинята Такламакан, който е дълбок 9 000 м, новият сондаж няма да постави световен рекорд по дълбочина. Засега първи е дълбоководният кладенец в близост до остров Сахалин, който достигна до 12 345 м през 2011 г. Петролният гигант ExxonNeftegas осъществи сондажа през 2011 г. за 60 дни.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
