
Европейският съюз иска да пренастрои оръжейната си индустрия на военни релси
- Актуално
- Текст:

Позовавайки се на Тиери Бретон, еврокомисар по индустрията, Reuters коментира, че планът ще насърчи страните-членки на ЕС да купуват повече оръжия от европейски компании и по този начин да подпомогнат увеличаването на производствения им капацитет.
„Трябва да променим парадигмата и да преминем към режим на военна икономика. Това означава, че европейската отбранителна индустрия трябва да поема повече рискове с наша подкрепа и по-голяма отговорност за собствената си сигурност, независимо от изборния резултат на нашите съюзници на всеки четири години“, каза Бретон, визирайки президентските избори в САЩ през ноември.
Пакетът финансова помощ, за който говори еврокомисарят, включва първи транш от €1,5 милиарда до края на 2027 г. Сумата е сравнително скромна в света на мащабните обществени поръчки за отбрана, но ще създаде правна рамка, която ще позволи много по-координирани разходи през следващите години.
За отбранителни проекти Бретон всъщност е поискал от ЕС специален фонд от € 100 милиарда. Служител на Европейската комисия, пожелал анонимност, съобщи пред Reuters, че плановете на ЕС в областта на военната индустрия ще включат и Украйна, въпреки че не е част от блока.
Предложенията на Бретон предвиждат създаване на европейска версия на плана за продажба на американско военно оборудване в чужбина, както и механизми за настоятелно насочване на европейските оръжейни компании да изпълняват приоритетно европейски поръчки по време на криза и производствен недостиг.
За да станат реалност, тези предложения трябва да бъдат одобрени от 27-те правителства на страните от ЕС и от Европейския парламент. НАТО също ще проучи внимателно предложенията.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
