
Индийските рафинерии са готови да преминат от руски на саудитски петрол
- Актуално
- Текст:

През февруари най-големите индийски държавните рафинерии Indian Oil Corp и Bharat Petroleum Corp възнамеряват да купят по един милион барела от Saudi Aramco, пише Reuters, позовавайки се на свои източници от индустрията .
Индия, третият по големина вносител и потребител на петрол в света, се снабдяваше с руски суров петрол при големи отстъпки, след като западните нации избягват да купуват горивото от Москва.Така Русия стана най-големият доставчик на петрол за Индия, измествайки Ирак и Саудитска Арабия съответно на втора и трета позиция, показват данни на търговски източници.
Миналия месец Вашингтон санкционира кораби и корабни оператори за продажбата на руски петрол над ценовия таван, определен от G 7 на $ 60 за барел и засили контрола от страна на банки и доставчици на услуги, за да се гарантира, че товарите не нарушават въпросното ограничение, а разплащанията не са в разрез с финансовите санкции.
Индийският министър на петрола Хардип Сингх Пури наскоро обаче коментира, че спадът във вноса на руски петрол в Индия се дължи основно на „непривлекателни цени”: отстъпките за Sokol рязко са намалели и рафинериите предпочитат други доставчици. Обемът на покупките от Русия е „просто функция на цената, на която нашите фабрики са готови да купуват“, посочи Сингх
От друга страна, саудитският петрол отговаря на изискванията на Индия: през януари кралството обяви отстъпки за клиенти по целия свят, а за азиатските страни намали цената на основния сорт Arab Light с $ 2 за барел.
Източниците на Reuters предполагат, че Indian Oil Corp може да поиска допълнителни доставки по срочните си споразумения с Нигерия и Ангола, за да компенсира зациклилата търговия с Русия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Безработицата в еврозоната през май неочаквано нарасна

Някои детайли от „сватбата на века”

ЕС скложи край на безмитния селскостопански внос от Украйна

Японски учени разработиха кръв, съвместима с всички кръвни групи

Дуелът Мъск - Тръмп с нова схватка

В Китай се проведе първият в страната турнир по футбол между хуманоидни роботи

Първият в историята спътник за производство на чипове в космоса беше изведен в орбита

Австралия възнамерява да постигне от САЩ пълна отмяна на търговските мита
