
Националният статистически институт обновява дигиталната си библиотека
- Институции
- Текст:

Започна обновяване на дигиталната библиотека на Националния статистически институт (НСИ), която е една от първите и най-богати на онлайн съдържание дигитални статистически библиотеки в Европа. Близо 13000 публикации, издадени от българската статистика от 1880 година до наши дни, ще бъдат пресканирани и конвертирани в текстови файлове от библиотечните експерти на НСИ.

Обновяването започна с първия Статистически годишник с данни за 1908 година, който се състои от 525 страници. Данните в него са разпределени в 16 раздела - Територия и население, Стопански живот, Пътища и съоръжения, Законодателни избори, Управление, Войска, Книжнина и художество, Медицина, Образование, Правосъдие, Произшествия и други. Статистическият годишник от първото издание до днес е двуезичен - до 1944 г.– на български и френски език, а от 1992 г. вече се издават на български и английски език.
Дигиталната библиотека на НСИ съдържа над един милион страници статистически публикации - пълните колекции на изданията „Статистически годишник“, „Външна търговия“, „Население и демографски процеси“, списание „Статистика“, „Бюджети на домакинствата“, „Училищна статистика в България“ и други. Достъпни в електронен формат са и почти всички издания от Преброяванията на населението и жилищния фонд от 1880 г. досега.
Началото на дигитализирането на статистическите издания е поставено през 2005 г., когато по програма PHARE е закупен специален Bookscanner, а първите сканирани издания са налични онлайн през 2007 година.
„Опазването на книжовното богатство на НСИ чрез прехвърлянето му в електронен формат е един от приоритетите в дейността на институцията през последните години и ние ще продължим да полагаме усилия в тази насока“, посочи председателят на НСИ доц. д-р Атанас Атанасов. Според него попълването на дигиталната библиотека ще улесни потребителите на статистическа информация и ще сведе до минимум нуждата от физически посещения на читатели. Сканиращата техника е закупена с целеви средства от държавния бюджет, като целта е всички български статистически издания, както и част от учебния фонд по статистика и икономика да бъдат дигитализирани до няколко години.
В Библиотеката на Националния статистически институт се пазят и уникални чуждестранни издания, сред които публикации на Кралското статистическо бюро на Великобритания, Американската статистическа асоциация, статистическите годишници на Китай и други. В специални помещения се съхраняват и част от стенографските дневници на Народното събрание и голяма колекция от „Държавен вестник“.

Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
