
Как една модна тенденция хвърля сол в рани от миналото
- Мода
- Източник: https://edition.cnn.com/
- Автор:

Уанг, за която ви разказахме в „Лисичите очи" през погледа на едно азитско момиче, обяснява това, което хората не разбират, в студентския вестник „Stanford Daily“ през юли. Соред нея жестът има „расово натоварена историческа тежест“, визирайки сатирични изображения на азиатци в западните медии.
„И все пак през XXI век тези азиатски черти внезапно се трансформират в тенденция за красота при хора, които не са от азиатски произход“, пише тя и допълва, че това е акт на присвояване на култура.
Кели Х. Чонг, професор по социология в Университета в Канзас, определя културното присвояване като възприемане, често неправилно или неуместно, на идеите, практиките, обичаите и маркерите, част от културната идентичност на една група, от членовете на друга група, които имат по-големи привилегии.
„Културните влиятели от доминиращата група го легитимират като готин, стилен „тренд“ и в процеса го екзотизират и еротизират“, добавя Чонг в интервю по имейл. Дори терминът „бадемови очи", казва тя, който се използва и при обрисуването на формата на очите на лисица, отдавна се използва като описание на формата на азиатските очи.
Тя посочва неудобното минало на Холивуд, който присвоява формата на азиатските очи. В началото на 30-те години гримьорът Сесил Холанд използва техники - някои, подобни на създаването на лисичите очи днес - за да превърне белите актьори в злодейски азиатски герои, като Фу Манджу. А Мики Рууни, бял актьор в ролята на японския съсед на Холи Голайтли в „Закуска в Тифани“, бива запомнен с „погледа на азиатския мъж с дръпнати очи“.
TikTok потребителят @LeahMelle, чието видео отхвърля „лисичия поглед” и стана доста разпространено, заявява, че не може да повярва как подобна тенденция може да бъде толкова популярна в днешно време.
„Това не е някакъв филм, в който може да обвинявате изкривените от времето норми. Това се случва сега. И все още се смята за приемливо", пише тя в имейл.
Подобно на повечето тенденции за красота, манията по лисичите очи в крайна сметка ще отшуми въпреки скорошното й начало. Но точно в това е проблемът, според Стефани Ху, основател на Dear Asian Youth, калифорнийска организация, която насърчава азиатския активизъм.
В публикация в Instagram, озаглавена „Проблемът с тенденцията #FoxEye“, организацията написа: „Макар че може да не е провокирана от недобросъвестност, тя присвоява очите ни и игнорира миналия расизъм.“
„Наистина се усеща, че това е временна тенденция", казва Ху и добавя, че вярва, че формите на очите на азиатците не са просто нещо, което трябва да бъде прието небрежно и след това „връщано", когато тенденцията приключи.
„Очите ни са нещо, с което трябва да живеем всеки ден", казва Ху в телефонно интервю.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
