
Ефектът на доминото в европейската промишленост заради газовия шок
- Икономика
- Текст:

Цената на газа в Европа в се покачи драстично, увеличавайки паралелно и цената на електроенергията - напричер в Германия за една година със 17%, а във Франция - с 12%. Това принуди производителите на цветни метали едни от първите да обявят ограничаване и дори спиране на производството си, посочва moscowtimes.ru.
Заводът Slovalco за производство на алуминий на норвежката Norsk Hydro в Словакия ще остане затворен от средата на август до края на септември. Годишното му производство е 175 000 тона, но при спирането му предприятието работеше с 60% капацитет.
От 1 септември белгийската компания Nyrstar ще затвори за неопределен период своя завод за цинк в Нидерландия, един от най-големите в Европа, с капацитет от 315 000 тона годишно. Но от октомври 2021 г. нидерландското предприятие, както и другите два завода на Nyrstar в Белгия и Франция, работят на 50%, заради започналото още тогава увеличение на цените на газа и електроенергията.
Редица химически предпрятия в Европа също ограничават производството си. От 18 август румънската химическа компания Chimcomplex спря за две седмици големия си завод Borzesti.
Най-голямата химическа компания в Полша, Grupa Azoty, обяви, че от 23 август затвария шест завода за азотни торове, което ще намали с до около 10% производството на амоняк – ключова съставка в производството на много продукти, тъй като за момента за Европа е по-евтино да внася амоняка, отколкото да го произвежда. От същата дата и Anwil, дъщерно дружество на полската петролна компания PKN Orlen, спря производството на азотни торове.
Норвежката Yara International, един от най-големите производители на торове в света, ще намали производството на амоняк с до 35% от капацитета си. Германските SKW Piesteritz и BASF вече намалиха производството по-рано тази година и в последните дни обявиха, че обмислят още по-голямо свиване.
Американската CF Industries временно ще спре производството на амоняк в своя завод в Обединеното кралство, тъй като е станал "икономически нежизнеспособен", заради двойно по-високата цена на природния газ, обясняват от компанията, която също се е насочила към внос на амоняк, за да поддържа производството на торове.
Страничен ефект създава и страничният продукт при производството на амоняк - въглеродният диоксид, който се използва при производството на бира, газирани напитки и в процеси от месопроизводството. Британската асоциация на пивоварите и пъбовете е сериозно разтревожена от недостига на суровината, особено след като Carlsberg заяви в четвъртък, че може да бъде принудена значително да намали или спре производството в Полша, заради недостиг на въглероден диоксид.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
