
Защо човечеството все още не е стъпило на Марс
- Наука
- Текст:

Към днешна дата човечеството никога не е посещавало Червената планета. Това е свързано с факта, че изпращането на хора там е свързано с много трудности. Астрономът Колин Стюарт изброява някои от тях, съобщава BBC Science Focus Magazine.
Преди всичко, отбелязва ученият астроном Колин Стюарт, голям проблем е разстоянието до Марс. За пътешествие до Луната хората се нуждаят от три дни, при това разстоянието винаги остава едн и също. В случая с Марс разстоянието се променя поради това, че Земята и Марс се въртят около Слънцето с различна скорост. Най-краткият път до Червената планета ще отнеме седем месеца, като тази възможност се появява при хората на всеки 26 месеца.
Друг проблем е връзката на космическия кораб със Земята. След като корабът измине около половината път, комуникацията ще започне да се забавя с около 10 минути във всяка посока. В критична ситуация това може да играе решаваща роля.
Освен това, на Международната космическа станция винаги има резервен празен космически кораб и можете да се върнете оттам на Земята за три дни. Тези, които летят до Марс, няма да имат такава възможност.

Необходимо е да се помисли и за защитата от радиация. Когато човек е на Земята, той е защитен от космическата радиация благодарение на магнитното поле на планетата и атмосферата. По време на полета си до Марс астронавтите ще бъдат уязвими от това лъчение. Сред възможните решения на проблема са облицовка на обвивката на ракетата с вода или със замразени фекалии, модернизация на костюмите на астронавтите.
Но дори и тези проблеми да изчезнат, трудностите с кацането на Марс ще останат. На тази планета няма атмосфера, която да забави и задържи астронавтите при кацане. Следователно ще се наложи да се действа по различен начин, а да се забави движението на гигантския космически кораб по принцип е трудно.
Освен това, кацането на Марс обикновено трае цели 7 минути. След като хората се окажат на тази планета, те ще трябва постоянно да носят скафандър. Това се обяснява с факта, че температурата на кипене на водата на Марс е 35 градуса, а температурата на човешкото тяло е 37 градуса.
Екипажът на Марс ще се сблъска и с психологически затруднения. Работата е там, че докато са на тази планета, хората ще се чувстват изолирани от всичко. Дори когато човек се намира на Луната, той може да види Земята, а по средата на пътя към Марс тя се превръща в малко петънце в далечината.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
