
Русия и Украйна се срещат в Беларус: какво може да се очаква
- Актуално
- Текст:

Срещата не означава "прекратяване на огъня": делегациите ще дискутират, докато текат битки в голяма част от страната и особено в двата най-големи града на Украйна, Киев и Харков, където украинската защита засега успява да устои на руския нашественик.
Срещата се провежда в Беларус, близо до границата с Украйна, след като беларуският президент Александър Лукашенко се обади на украинския президент в неделя и предложи гаранции за сигурност, поемайки „отговорността да гарантира, че всички самолети, хеликоптери и ракети, разположени на територията на Беларус, ще останат на земя по време на пътуването на украинската делегация и самата среща".
Владимир Зеленски, въпреки че даде съгласието си за срещата, отново изрази силно недоумение от факта, че дипломатическият канал е именно тази Беларус, от която започна руската атака.
И не само това: Беларус може да подкрепи руските войски, които нахлуха в Украйна през последните дни. Това заяви висш служител на американското разузнаване в Wahsington Post. Според източници на изданието, евентуалната намеса на Беларус е свързана с изхода от преговорите между Русия и Украйна.
Има и още нещо, припомнят световните медии: на референдум, проведен вчера, 27 февруари, Беларус одобри нова конституция, в която "неядреният" статут на страната изчезна. Това е ход, който теоретично може да позволи на Русия да прехвърли ядрени оръжия на беларуска земя, потвърди вчера самият Александър Лукашенко, чиято страна също започва да търпи санкции.
Затова надеждата е слаба, но шансът не бива да се пропусне.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
