
Рим, голямата любов на Моника Вити, се сбогува със супер-звездата си
- Bright Life
- Текст:

Определяна често като „анти-дива”, легендарната актриса покори света с елегатност и простота. Моника Вити беше щедро надарена с красота и талант, но преди всичко имаше характер: нейният небрежен стил съчетаваше класа и ирония с визия, сякаш събрала вечното излъчване на поколения италиански жени, пише fanpage.it.
Моника Вити десетилетия наред беше голямата икона на италианското кино с разрошената си руса коса, цигара между устните и магнетичен поглед. Модерна, динамична, иронична, винаги премерена, символ на психеделичната и експлозивна мода на своето време, тази истинска antidiva par excellence през целия си живот остава вярна на себе си.
Тя има дълга и успешна кариера в киното и театъра. През шейсетте години, златната ера на София Лорен и Клаудия Кардинале, Моника Вити извежда на преден план нов модел на красота: изваяни черти, дрезгав глас, котешки очи. Нейният магнетичен чар превръща несъвършенствата ѝ в сила.
Едно от най-обичаните лица на големия екран, Моника Вити знаеше как да бъде чувствена и иронична, без да губи и капка от грацията си. Тя е звездата в лентите на Микеланджело Антониони „Приключението”, „Нощта”, „Затъмнението”, „Червената пустиня”; тя е „Момичето с пистолета” на Марио Моничели, „Призракът на свободата” на Луис Бунюел и още много други неповторими образи на неустоими жени.
Обичана в цяла Италия, за Рим Моника Вити е богиня. Обожанието е взаимно и актрисата не пропуска във всяка своя изява пред медиите да посвети на Вечния град много красиви думи.
"Лудо влюбена съм в Рим – заради цветовете му, заради чувството за хумор на хората му. Без него бих била много по-тъжна. Рим е толкова сигурен в себе си, че не се страхува от нищо. Той е вечен, ние - не“.
"Рим е някаква магия. Римляните не се изненадват от нищо - те са видели всичко, знаят всичко, защото живеят в град, който има толкова много история, че останалият свят може само да завижда“.
Тълпи римляни се стичат от вчера в дома на актрисата, за да ѝ се поклонят за последен път и да изразят почитта си. Граждани на Рим, приятели и близки изпратиха Моника Вити с дълги аплодисменти в базиликата „Санта Мария ди Монтесанто" на пл. Дел Пополо.

От 1953 г. всяка неделя в храма се отслужва т.нар. „Меса на творците” като част от идеите на творческа общност, основана през 1941 г. от свещеника и изкуствовед Енио Франча. Членове на това духовно братство изповядат вярата във връзката между изкуството и божественото начало. Сред тях са скулпторът Джакомо Манцу, писателят Едуардо де Филипо, поетът Джузепе Унгарети, актьорът Алберто Сорди и още много знакови имена на италианската култура.
Постепенно базиликата, която представлява две църкви-близнаци, става известна като „Църквата на артистите”. През 2011 г. там е поставена плоча с думите на Енио Франча: „Обичам хората на изкуството, защото те ме научиха така силно да обичам Бог”.
Днес в „Санта Мария дел Монтесанто” се уреждат изложби на млади художници, а в неделната литургия може да се чуе и името на българина Асен Пейков – един от най-прочутите скулптори на Италия от ХХ век, живял и творил в Рим.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
