
Заставиха бактерии да гладуват и те "изядоха" гвоздей за три дни
- Наука
- Текст:

Биотехноложката Надак Реалес с група учени от Чили измислят как да се намали въздействието върху околната среда на минната промишленост в страната. Те изследват специален вид бактерии, които могат да изядат гвоздей за три дни, съобщава интернет порталът yahoo.com.
Става дума за екстремофили — организми, които живеят в екстремни условия и при глад се хранят с метал. Лабораторията на Реалес се намира в Чили, близо до Сантяго - в промишлеиня град Антофагаст, който е с лоша екологична обстановка.
Изучаавйки екстремофилите, учените се съсредоточават върху окисляващи желязото бактерии, известни като Leptospirillum — лептоспирили. Реалес ги извлича от гейзерите Tатио, които се намират на 4 200 метра над морското равнище, на 350 километра от Антофагаста.
Тези микроорганизми живеят в кисела среда, на която практически не влияят от относително високите концентрации на повечето метали. Експериментите с гноздеи показват, че бактериите могат да разрушат гвоздея за два месеца. Но когато учените застанят лептоспирилите да гладуват, на екстремофилите им се налага да се приспособят. В резултат на това те напълно "изяждат" гвоздеите само за три дни.
Някои метали могат да бъдат преработени в леярните предприятия. Други обаче, като товарните контейнери HGV, които побират 50 тона скална маса, не подлежат на рециклиране. Те често се изхвърлят в пустинята Атакама в Чили. Именно в такива случаи лептоспирилите ще бъдат полезни, уверена е Реалес.
Минната промишленост може да разруши околната среда. Отпадъците от мините, тежките метали и киселинната вода често попадат в потоци и реки, замърсяващи източниците на питейна вода. Всъщност, по данни на ЕРА, само през 2017 г. в металните мини са образувани почти 1 млн. тона токсични отпадъци.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
