
Открито обсъждане за цената на топлинната и електрическата енергия провежда КЕВР
- Енергетика
- Текст:

Вчера, 1 юни, Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цената, по която общественият доставчик „Булгаргаз" ще продава природен газ на крайните снабдители и на лицата, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия през юни. Тя ще е 45,27 лв. за MWh (без цена за достъп, пренос, акциз и ДДС), което е най-високата цена от началото на годината. За сравнение, през януари стойността на синьото гориво беше 26,93 лв. за MWh. От регулатора отбелязват, че и това поскъпване няма да се отрази на цените на парното, топлата вода и тока през настоящия месец юни.
Одобрената по-висока цена бе очаквана, тъй като още по време на откритото заседание по-рано през месец май изпълнителният директор на газовото дружество Николай Павлов отбеляза, че цената на синьото гориво на европейските газови хъбове се е повишила с 22 процента за периода от 30 април до 26 май. Настоящата утвърдена цена е по-висока (с 6,42%) и от първоначалното предложение на „Булгаргаз", което беше 42,54 лв. за MWh.
Промяната на цената на природния газ няма да се отрази на цените на топлинната енергия и на електрическата енергия за юни 2021 г. и те остават непроменени, съобщават от регулатора, но от днес, 2 юни, в рамките на открити заседания КЕВР започва обсъждане на докладите на работната група към регулатора за цените на електроенергията и парното през новия регулаторен период от 1 юли тази година до 30 юни 2022 г.
Според предложението на работната група от следващия месец токът за бита трябва да поскъпне с 3 процента средно за страната, а парното и топлата вода - с 10 на сто.
Най-голямо увеличение при цените на тока е предвидено за клиентите на ЧЕЗ - с 4,17 на сто. За потребителите на ЕВН повишението ще е с 2,38%, а за тези на „Eнергопро" електроенергията ще се повиши с 2,13%.
При цените на парното и топлата вода за София се предвижда най-големият скок от 14,25 на сто, за Велико Търново поскъпването ще е с 13%, а за Пловдив - с 9 на сто. Най-малко ще е увеличението в Сливен - с 2 процента. При всички останали топлофикации промяната ще е между 8 и 11 на сто.
Тези разчети за цена на топлоенергията са направени при цени на природния газ малко под 40 лева за мегаватчас средно за страната, а от вчера горивото вече се продава за над 45 лева, което означава, че увеличението от юли може да се окаже и по-голямо. Същото важи и за електроенергията, чиято цена на борсите продължава да расте.
Окончателното решение ще бъде взето на закрито заседание на 26 юни.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:


Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
