
България ще има две газови борси
- Енергетика
- Текст:

България ще има две газови борси, става ясно от решенията на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), взети на закрито заседание на 25 март. Това съобщава 3eNews. С решението бяха одобрени лицензии за максималния срок от 35 години за „Газов Хъб Балкан" ЕАД и за частната „Българска енергийна търговска платформа“. Законът реално позволява лицензирането на повече от една газови борси, за разлика от борсата за търговия с електроенергия, която е една и е държавна.
Двете газови борси ще работят през една и съща платформа - Trayport Global Vision Trading System, продукт на компанията TrayportLimited UK, която е разработила най-разпространения и прилаган в световен мащаб софтуер за целите на администриране на сделки.
„Малко сме изненадани и сме в неведение“, коментира за 3eNews председателят на Българската газова асоциация Пламен Павлов, като обърна внимание на необходимостта от ликвидност. „Заинтересовани сме от национален ликвиден газов пазар“, каза той и допълни, че трябва да се изчака.
Двете заявления за лицензия и одобряване на бизнес план на „Газов Хъб Балкан“ и „Българска енергийна търговска платформа“ са подадени в Комисията за енергийно и водно регулиране през юли миналата година. През месец март тази година те бяха изслушани от регулатора в рамките на обществено обсъждане.
„Българска енергийна търговска платформа" е частно дружество с капитал от 50 хил. лева., което си е поставило за цел да поеме до 2025 г. 30%, или близо една трета от потребяваните количества природен газ в България.
На новата борса няма да се продават количествата газ, които държавният доставчик „Булгаргаз" бе задължен със закон да реализира на свободния пазар. Според заявлението ѝ пред КЕВР бъдещата платформа ще може да се използва само за функциониране на борсов пазар във връзка с български газ, българска енергия, селско стопанство и гориво. Според прогнозите на държавния газов оператор „Булгартрансгаз", който притежава хъба, търсенето на газ у нас през 2021 г. ще е за 3,2 млрд. куб. м, а през 2025 г ще нарасне до 4,2 млрд. куб. м.
В решението се посочва, че „Българска енергийна търговска платформа" е планирала да изхарчи в периода 2021-2025 г. 7,328 млн. лв. Парите ще бъдат осигурени от собствения капитал на дружеството.
Появата на „Българска енергийна търговска платформа“ насочва мнението на други експерти и към апетити не само в газовия сектор. Те припомнят, че имаше желание за създаване на алтернативна електроенергийна борса, но тогава законът не позволи. Към това поне насочва широкото название „Българска енергийна търговска платформа”, а и фактът, че лицата, записани зад това участие, са непознати за хората от газовия бизнес в България, отбелязва 3eNews.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
