
На 65% от домакинствата парите не им достигат за нормален живот
- България
- Текст:

Към края на миналата година са били необходими 2542 лв. за издръжка на четиричленно домакинство, включващо двама родители и две деца. Това означава, че поне 1271 лв. нетна заплата трябва да получава всеки един от двамата работещи родители или 1638 лв. брутно възнаграждение, при положение че това е единственият им доход.
Това показват най-новите данни от последното изследване на потребителските цени и издръжката на живота на Института за социални и синдикални изследвания при КНСБ. Те бяха представени на онлайн пресконференция днес от президента на конфедерацията Пламен Димитров и Виолета Иванова от института.
65 на сто от домакинствата у нас живеят с общ доход под необходимите средства за издръжка. През 2019 г. този процент е бил около 68 на сто, каза Димитров. Той коментира, че според данните издръжката на живота през миналата година за едно домакинство е поскъпнала с около 25 лева или 1% на годишна база, което е един от най-ниските ръстове за последните години. През 2020 г. се наблюдава забавено потребление, като цяло задържане на цените заради спад на цените на горивата, природния газ на петролните пазари и оттам на вътрешните цени на горивата в България.
Покачването на общата стойност за издръжката се дължи основно на нарастването на цените на хранителните стоки, обясни Виолета Иванова от ИССИ: „Поскъпват стоките от първа необходимост, които традиционно присъстват на българската трапеза и имат по-високи нормативни разходи в потребителската кошница за издръжката на живота.
За домакинствата с ограничено потребление, особено в условията на пандемия, поскъпването на тези стоки от първа необходимост означава, че се свива бюджетът в други разходни пера, а това обикновено е в образование, здравеопазване, облекло и обзавеждане.“
Ето какво показват данните в детайли:
Групата на хранителните стоки продължа плавно да нараства и достига ръст за годишен период от 3%. Докато при групата на нехранителните стоки и услуги се отчита спад от 0,8% на годишна база, за първи път от последните 4 години насам.
Темповете на изменение на издръжката на живота основно се диктуват от поскъпването на хранителните стоки. Важен фактор са международните борси и задържането на високи нива цените на пшеницата и слънчогледа, които съответно имат отражение на основните хранителни стоки. По-забележимо нарастване на годишна база се наблюдава при групите:
– хляб и зърнени храни с 5,1%, нарастването в групата продължава, след като предходната година достигат ръст от 3,5%. Увеличението на цените на хлебните изделия е в диапазон 5-10 ст., в зависимост от разновидностите;
– мляко и млечни продукти с 5%, като по-силно изразено е нарастването при сирена с 5,9%;
– животински и растителни масла (с 14%), като слънчогледовото олио се повиша с около 20%, но това беше очаквано след първите сигнали през м. септември;
– захар и захарни изделия ( с3,1%), а само захарта регистрира ръст от 4%.
Като цяло поскъпват стоките от първа необходимост, които традиционно присъстват на българската трапеза и имат по-високи нормативни разходи в потребителската кошница за издръжката на живота.
В условия на пандемия за домакинствата с ограничено потребление колкото по-бързо се увеличават цените на стоките от първа необходимост, толкова повече се увеличава техният дял в домакинския бюджет и намаляват в други разходни групи.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
