
Въздухът в София отново е опасно мръсен
- Екология
- Автор:

Към 7:30 часа тази сутрин, 3 декември, най-замърсен е въздухът в квартал „Факултета” – 165 µg/m³. В района на Суходол и Красна поляна превишението е четири пъти над нормата. Това показват данните на гражданската платформа Airsofia.info. Повишени са нивата и в района на жк „Дружба“, жк „Левски“ и кв. „Орландовци“.
Заради високото замърсяване на въздуха в столицата на 3 и 4 декември паркирането в буферните паркинги към станциите на метрото ще бъде безплатно, съобщават от столичната община. "Зелен билет" отново няма да бъде въведен.
Основните замърсители на въздуха в градовете са отоплението чрез изгаряне на дърва, въглища и боклуци, пътно-транспортният трафик и индустриите в града и по перифериите му. Специфичните метеорологични условия допринасят за моментните високи нива на замърсяване. Такива са липсата на вятър и това, че София се намира в котловина, в която сравнително често се оформя инверсия, която не позволява на мръсния въздух да "избяга".
Последната програма за качеството на въздуха в София има големи пропуски и не решава реалните проблеми. Това заяви Ивайло Хлебаров от сдружение „За Земята“, в ефира на телевизия Bloomberg. След като през 2017 г. Европейската комисия осъди България заради качеството на въздуха, страната ни прие Национална програма, която предвижда до 2024 г. да влезем в нормите на ЕС, обясни той, като допълни, че „Ако искаме да дишаме нормален въздух обаче трябва да се движим към стандартите на СЗО, които са още по-завишени“.
„Постигането на нормите за чистотата на въздуха е заложено за 2026 г., а това е много дълъг срок. София има такива програми от 2004 г. и целите още не са постигнати“, каза той. Според Хлебаров заложените мерки няма да успеят да изчистят въздуха, тъй като 80% от средствата отиват за транспорт, а не за битовото отопление, което е най-големият проблем. От 46 000 домакинства, които имат право да участват в програмата за замяна на отоплителните уреди на Столична община, заявления са подали само около 6 000, каза Хлебаров.
През ноември Столична община обяви, че въвежда две мерки за превенция на замърсяването – безплатни буферни паркинги на метрото и проверки на инспектората и полицията по строителни обекти и транспортни артерии за нерегламентирано изгаряне. От „Московска” 33 призовават гражданите при отопление да използват суха дървесина и висококачествени въглища, а при възможност да преминат и на екологично отопление, съобщи Нова телевизия.
Общината отново призовава гражданите да предават старите си гуми на определените за целта места. Така ще бъде предотвратена възможността от замърсяване на околната среда, както и евентуално изгаряне. Столичен инспекторат организира за четвърти пореден път предаване на стари гуми в район „Нови Искър“ в кв. „Курило“ на адрес ул. „Чавдар войвода“ срещу пощенския клон на 5 декември от 10.00 до 16.00 ч.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
