Доц. Кунчев: От 21.12. ще започне поетапно смекчаване на мерките

Доц. Кунчев: От 21.12. ще започне поетапно смекчаване на мерките Снимка: БГНЕСС

Първо ще бъдат разхлабени мерките за децата, каза главният здравен инспектор.


„Не мисля, че мерките са забавени – навременни са." Това заяви в ефира на Нова телевизия главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. „Сигурно можеше мерките да бъдат въведени по-рано или да са по-строги, но виждаме как се приемат и какви са реакциите. Няма как да не отчитаме това", добави той. 

„Факт е, че България беше на първите места по смъртност от COVID-19 през последните дни. Страната ни навлезе в най-тежката фаза на пандемията. На 14-дневна база по смъртност не сме на първо място. Единствената ни цел е да прекратим тренда на постоянното нарастване на заболеваемостта и смъртността", каза още доц. Кунчев. 

По отношение на разхлабването на мерките, главният здравен инспектор каза: 
От 21 декември ще се предприемат мерки за смекчаване. Най-амбициозният ни план е да ги намалим с 30-35%, което е много трудна работа. Най-добре е да навлезем в плато и да се прекрати процесът на увеличаване на смъртността и заблеваемостта. В период на пандемия от нов вирус неправилен е начин на планиране според прагове на заболеваемост. Учим се, работейки. В зависимост от резултатите, които получаваме, преценяваме какви мерки да се предприемат. Смятаме най-напред да се възстанови работата на детските градини, яслите и училищата за учениците от 1-ви до 5-и клас. Вероятно в последния момент – 1-2 дни преди крайния срок на мерките, ще обявим какво ще се предприеме.“ 

„Ако някой специалист ви каже, че знае какво точно ще се случи – лъже ви. Никой не можеше да предвиди и да се подготви за всичко. Дори Швейцария е изчерпала капацитета на интензивните си отделения. Развитието на ситуацията ще ни води и при взимането на бъдещи мерки. Ще се опитаме да държим епидемията в нормални нива, докато не прекъсваме нормалните социални дейности в живота“, каза специалистът. 

След като стана ясно, че пловдивската общинска болница „Свети Мина” не може да функционира като COVID-болница заради липсата на техническа и финансова обезпеченост, със заповед на Регионалната здравна инспекция преструктурирането ѝ е преустановено. Вместо със 137 легла болницата ще разполага само с 60, тъй като това е обемът, който към момента може да бъде обезпечен, каза доц. Кунчев, като добави, че днес предстоят разговори с ръководството на РЗИ-Пловдив, за да се обсъди ситуацията. 

Д-р Кунчев съобщи, че вече е направено проучване за закупуването и доставката на фризерите, които ще са необходими за съхранение на бъдещите ваксини срещу коронавирус. В момента се разработва инвестиционен план за закупуване и доставка на самите ваксини. 
 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: