Цената на митата от 15% върху вноса на Европейския съюз за САЩ

Цената на митата от 15% върху вноса на Европейския съюз за САЩ Снимка: atlanticcouncil.org

Според американския президент Доналд Тръмп ЕС тази „добра сделка за всички” ще отвори европейските пазари за американските износители

От своя страна председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен говори за „ребалансиане” на търговията между двамата големи търговски партньори, чийто търговски обчен обхваща почти една трета от световната търговия

За разлика от Япония, която също постигна 15-процентни мита за своя внос в САЩ, споразумението с ЕС не е обвързано с директни инвестиции. За следващите три години (срокът на втория мандат на Тръмп) обаче, ЕС пое ангажимента да се откаже изцяло от доставките на руски енергийни суровини и да ги замени с американски.

За целта ЕС ще купи от САЩ енергийни суровини (втечнен природен газ, петрол и ядрени горива) за $ 750 милиарда. Планът се вписва в многократно изказваните намерения на ЕС до края на 2027 г. да се откаже напълно от руските изкопаеми горива.

В допълнение Bloomberg пише, че в същия период блокът ще купи от САЩ стоки на стойност $ 600 милиарда, предимно американско военно оборудване.

И Тръмп, и фон дер Лайен демонстрират задоволство от споразумението, макар че както се казва, „дяволът е в детайлите”, отбелязва ВВС News. Така например все още не е ясно как точно европейските пазари ще се отворят за американски автомобили или за селскостопански продукти..

Европейските лидери посрещат сделката предпазливо. Според премиера на Ирландия Мишел Мартин, постигнатите мита все пак са по-високи от досегашните, така че търговията ще стане „по-скъпа и по-предизвикателна”. За Ирландия това важи особено силно, тъй като сред страните членки на ЕС търговските ѝ отношения са най-обвързани със САЩ.

Германският канцлер Фридрих Мерц е доволен, че сделката е предотвратила „търговски конфликт, който би ударил силно експортно ориентираната икономика на Германия“.

Пред италианската информационна агенция Ansa премиерът на Италия Джорджа Мелони приветства сделката, но допълни, че трябва да види подробностите. В общи линии реакциите на тримата европейски лидери показват какво реално постигна ЕС в „добрата сделка” със своя най-голям съюзник и партньор.

Макар че не осъществи плана си да сключи „90 сделки за 90 дни”, Тръмп вече има митнически споразумения с ЕС, Обединеното кралство, Япония, Индонезия, Филипините и Виетнам. Американският президент приложи успешно своята бизнес-стратегия, заплашвайки първоначално с колосални цифри, като в последствие „отстъпи”, но не и до досегашните нива. 

По този начин Тръмп последователно постига приходите, неободими да запълнят финансофия пъзел на американската хазна и осъществява плановете си да съживи американския трудов пазар

Но както отбелязва Euronews, изненадващи обрати не са изключени, тъй като следващата седмица федерален апелативен съд в САЩ ще започне да изслушва аргументи по дело, оспорващо правомощията на Тръмп да налага всеобхватни митнически тарифи, аргументирайки се с национална извънредна ситуация.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: