
Bloomberg: макар да отрича, Китай подкрепя военната промишленост на Русия
- Актуално
- Текст:

Предприятието е собственост на компанията „Аерохит“, която получава държавно финансиране. Целта за тази година е месечното производство да достигне до 10 000 модерни модели дронове. Същевременно друг руски завод за дронове в специалната икономическа зона Алабуга в Татарстан произвежда около 3000 дрона месечно, модификации на иранските „Шахеди”.
Дроновете, произвеждани в Хабаровск под марката „Велес” се водят „многофунционални” , т.е. способни за бързо наблюдение на територии и електронно разузнаване. Безпилотните летателни устройства не са скъпи - според поръчка от март, с която Bloomberg са запознати, 100 дрона „Велес” са били продадени за 8 милиона рубли, т.е., по около € 870 на парче.
Документи за периода от края на 2022 г. до юни 2025 г., с които Bloomberg са запознати, показват как Русия купува китайски компоненти и технологии и прикрива доставки, използвайки посредници в други сектори - например авиационен кетъринг, транспорт на селскостопански и морски продукти и др.
През 2023 г. китайски власти затегнаха ограниченията върху износа на дронове, след което някои китайски компании прекъснаха връзките с руските си партньори, но други ги засилиха, показват документи, до които Bloomberg също е имал достъп. Агенцията разполага и с няколко документа от 2024 г. за доставки на дронове „Велес” на фронта, в изпълнение на поръчки от руското министерств на отбраната.
Агенцията отбелязва, че през май тази година, именно когато САЩ и ЕС поискаха прекратяване на огъня в Украйна, Русия рязко е увеличила производството на дронове.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Във Великобритания се оплакват от недостиг на вносни сирена

Биткойн с рекордна цена в началото на „крипто седмицата“

Въвеждането на еврото може да отслаби влиянието на некоректните търговци

Украинци, които не одобряват руската агресия, няма да могат да влизат в Русия

Китай отчита рекорден износ въпреки замразяването на търгоията със САЩ

ЕС и Мексико са готови да продължат „митническите” преговори със САЩ

Украйна и Азербайджан подписаха пътна карта за енергийно сътрудничество

В ЕС заявиха готовност за въвеждане на контрамерки срещу САЩ
