
Стоте дни на Тръмп
- Актуално
- Текст:

За начало, през седмицата Тръмп посочи цена на бензина в „няколко щата” от $1,98 за галон, но журналисти не са я открили никъде, съобщава CNN. Според главния кореспондент на медията в Белия дом Кейтлан Колинс, в двата споменати щата – Мисисипи и Тенеси, най-ниската средна цена на бензина е била $ 2.70 за галон в сряда.
Тенденция към поевтиняване действително има, но средната цена на бензин ААА през изминалата седмица е гравитирала около $ 3.17 за галон, констатира медията.
Белият дом също не успя да подкрепи цифрите, посочени от Тръмп, въпреки че говорителят Харисън Фийлдс смъмри репортерите, съветвайки ги да излязат от своя „балон в големия град“ и да проверят цените на бензина в „Средна Америка“. И журналистите го направиха, за да установят, че никъде в САЩ няма цена под $ 2 за галон. Същото показва и проверката на компанията GasBuddy, която следи цените на десетки хиляди бензиностанции в цялата страна.
Неверно се оказа и твъдението, изказано от Тръмп пред репортери, че яйцата са поевтинели с 92%. Всъщност към средата на април дузина яйца в американските супермаркети са се продавали средно за $ 6.23 - при цена през януари $ 5.81.
Американският президент осведоми също журналистите, че наложените от него мита носят на САЩ $ 2 милиарда на ден. Според федералната агенция, отчитаща митническите приходи обаче, сумата е средно $ 500 милиона. Дали това е повече или не в сравнение с времето "преди Тръмп" не е ясно, но по-високите разходи на американците заради повишените цени вследствие на митата, очевидно не се калкулират - поне не в корелация с митническите приходи.
Пред The Wall Street Journal стратегът на Републиканската партия Карл Роув констатира вчера, че американците вече са „уморени и изчерпани” от политиката на Тръмп. Роув припомня, че „избирателите са казали кристално ясно“ какво искат от новата администрация – по-ниски цени и по-добра икономика, но поне досега нито едно от двете не се случва.
„Неговата политика почти сигурно ще продължи да бъде смесица от добре планирани и изпълнени идеи - и решения, взети в ход“, прогнозира Роув, който е бивш заместник-началник на кабинета при президента Джордж Буш-младши (2001 – 2009).
Ветеранът републиканец посочва както добри решения („премахването на прекомерните регулации и бюрокрацията при Байдън”), така и несполучливи - като Департамента за правителствена ефективност, поверен на Илон Мъск, и щедрото изобилие от изпълнителни заповеди на Тръмп, коите в много случаи отнемат прерогативи на Конгреса.
Обобщавайки резултатите от 100-те дни на Тръмп, Карл Роув посочва: „Има много отмъстителност в политиката му, но това ще завърши зле за него”.
Международни анализатори сочат също разрива с традиционни дългогодишни партньори на САЩ, търговската война и буксуващите планове за международната политика, които Тръмп гръмко обяви при встъпването си в длъжност, но вече ясно прави крачки назад.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
