
САЩ не се месят във вътрешната политика на Украйна?
- Актуално
- Текст:

За срещи с бившия украински премиер Юлия Тимошенко и ръководството на партията "Европейска солидарност" на бившия украински президент Петро Порошенко съобщава Politico. Според източници на изданието дискусиите са се фокусирали върху възможността за провеждане на президентски избори в Украйна в близко бъдеще, въпреки че Украинската рада гласува за президентски вот след края на войната.
Очевидно смяната на Володимир Зеленски остава ключов елемент от проекта за мирно споразумение на Тръмп. Плановете му, които Вашингтон не споделя с партньорите на САЩ, явно предвиждат организиране на президентски избори в Украйна след договарянето на временно примирие, но преди началото на всеобхватни мирни преговори, отбелязва Politico.
Официалната позиция на САЩ е, че Тръмп не се меси във вътрешната политика на Украйна или коя да е друга държава. Но тайните преговори с украинската опозиция определено говорят за две еднакво неприятни възможности: САЩ или манипулират вътрешната политика на чужда държава, или отстраняването на Зеленски е част от ангажиментите на Вашингтон.
Междувременно и Тимошенко и Порошенко публично се обявиха против провеждането на избори преди края на войната. Но контактувайки тайно с администрацията на Тръмп, те се позиционират като удобни сътрудници на Белия дом, които биха се съгласили с много условия, отгвърляни до момента от Зеленски, казва един от събеседниците на Politico.
Според проучване на британската социологическа компания Survation, проведено след спора на Зеленски с Тръмп в Белия дом миналия петък, 44% от украинците подкрепят настоящия украински президент, около 24% биха предпочели бившия главнокомандващ на въоръжените сили на Украйна Валерий Залужни, 10% биха гласували за Порошенко и едва 5,7% за Юлия Тимошенко.
Обидан от истините, изречени от Зеленски в Овалния кабинет миналия петък, Тръмп действа и чрез сила (спирайки военната и разузнавателната помощ на САЩ за украйна), но и чрез други неприемливи политически лостове. С типичния си бизнес език американският президент обобщи: „Ако някой не иска да сключи сделка, не мисля, че ще бъде слушан дълго”. Конгресменът републиканец Линдзи Греъм изясни „исканията” на САЩ - Зеленски „или да подаде оставка, или да изпрати някой, с когото можем да се справим, или да се промени“.
Макар че за промяна в позицията на Зеленски има някои индикации, краткият му коментар за нерегламентираните сондажи на американската администрация е ясен: „Няма да е лесно да ме смените, защото не е достатъчно просто да проведете избори - ще трябва да ми попречите да участвам в изборите, а това ще бъде малко по-трудно“.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Meta купи стартъп за клониране на гласове

Във Великобритания се оплакват от недостиг на вносни сирена

Биткойн с рекордна цена в началото на „крипто седмицата“

Въвеждането на еврото може да отслаби влиянието на некоректните търговци

Украинци, които не одобряват руската агресия, няма да могат да влизат в Русия

Китай отчита рекорден износ въпреки замразяването на търгоията със САЩ

ЕС и Мексико са готови да продължат „митническите” преговори със САЩ

Украйна и Азербайджан подписаха пътна карта за енергийно сътрудничество
