
За шеста поредна година електроиндустрията е с най-голям принос за износа от България
- Икономика
- Текст:

За шеста поредна година електроиндустрията е с най-голям принос в износа на България. Това наблюдават от Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ), като цитират данни на Евростат.

Фиг. 1. Износ на електрически машини (2007 - 2021 г.)
Към края на 2021 г. генерираният от електроиндустрията експорт (3,6 млрд. евро) е на първо място с дял от 10,5% от общия износ на България. Водещите продукти са: електрически апарати за напрежение до 1000 V, кабелни форми за автомобили, електронни интегрални схеми, хладилници, електрически табла, трансформатори, акумулатори и бойлери.
От 2007 г. насам се наблюдава над три пъти увеличение на обема на производството, а през 2020 г. оборотът на бранша съставлява 3,8 млрд. евро или около 11% от цялата българска преработваща индустрия.
По думите на Орлин Димитров, изпълнителен директор на БАСЕЛ, в областта на производството и ремонта на електронни уреди и електрически съоръжения в България работят около 1300 компании с около 55 хил. служители, а чуждестранни инвеститори като Шнайдер Електрик, Фесто, Сименс, АББ, Либхер, Мелексис, Сенсата и др. допринасят за динамичното развитие на бранша в България.
Въпреки доброто представяне на бранша обаче, в него продължава да има предизвикателства. Най-сериозното от тях е с човешките ресурси и изкривяването на пазара на труда най-вече от държавни предприятия. Според д-р инж. Белелиев, Председател на БАСЕЛ и Изпълнителен директор на Централна енергоремонтна база ЕАД, проблемът с кадрите е на всички нива – липсва както средно ниво технически персонал, така и подготвени инженери. Едно от решенията е държавата да облекчи процедурите за наемане на хора от други националности, а образователната система да подготвя кадри, от които бизнесът има потребност.

Фиг. 2. Оборот на електроиндустрията -2007 г. - 2020 г.
Вторият проблем е неясната цена на електроенергията, което не позволява на фирмите да планират разходите си.
Третото предизвикателство е в сферата на соларната енергетика. Според д-р инж. Белелиев държавата у нас трябва да стимулира изграждането на фотоволтаични системи на мястото на потребление на енергия, а не както е в момента – големи централи на отдалечени места.
Соларните централи трябва да са върху покривите на жилищни, производствени, търговски помещения. Процедурата трябва да се опрости и присъединяването към ел.мрежата да става онлайн, с няколко „клика“ – така както е в развитите европейски държави.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Банката за развитие на БРИКС бе оглавена от бившия бразилски президент Дилма Русеф

Изкуствен интелект работи като водеща на прогнозата за времето в държавна телевизия

Чарлз III отложи официалната си визита във Франция

Financial Times: Казахстан ще въведе онлайн контрол върху реекспорта към Русия

Стартира информационният сайт за представяне на цените на основни хранителни продукти

Секвенираха генома на Лудвиг ван Бетовен

Как човечеството "увеличи" площта на Земята с 2500 квадратни километра

Чад национализира всички активи на американската нефтена компания Exxon Mobil
