Трафикът на хора: цифри и реалност

Трафикът на хора: цифри и реалност Снимка: https://pixabay.com/

Трафикът на хора значително намаля по време на пандемията - поне официално отчетеният брой на случаите на това престъпление е намалял

Организацията на обединените нации е загрижена, че особено в по-бедните страни трафикът на хора, проституцията и принудителният труд все повече преминават в нелегалност или онлайн, без да бъдат санкционирани от правоприлагащите органи.

Илиас Чацис, ръководител на отдела за трафик на хора към Службата на ООН за наркотиците и престъпността (UNODC), казва:

„Сексуалната експлоатация в интернет рязко нарасна и в редица страни съдебната и полицейската системи просто спряха да работят по време на пандемията – те трябваше да пренасочат ресурсите си към други цели, за да подкрепят здравната система.“

През 2020 г. в света са разкрити 11% по-малко случаи на трафик на хора в сравнение с 2019 г. Разликите между богатите и бедните региони са огромни: докато броят им е намалял наполовина в Източна Азия и Северна Африка, те са се увеличили в Европа и Северна Америка, където според ООН е имало повече изследователи и ресурси.

Фактът, че броят на откритите случаи в световен мащаб е намалял за първи път от двадесет години, вероятно не е изключение и това тревожи Агенцията н  UNODC във Виена. През годините на пандемията трафикантите имаха възможност да разширят престъпните си мрежи незабелязани.

„Числата са намалели толкова много, че ако някога искаме да имаме реален шанс да изкореним тези престъпления, тогава ще трябва да променим тактиката“, казва Илиас Чацис.

Йоханес Плешбергер, Евронюз:
 

„ООН казва, че страните трябва да победят трафикантите в собствената им игра: тъй като това престъпление все повече се извършва чрез интернет, следователите също трябва да бъдат по-активни онлайн. Да се ​​надяваме, че спадът на докладваните случаи в бъдеще ще отразява реална картина.“

По материали на Euronews

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: