
Индия навлиза с бързи крачки в африканското здравеопазване
- Здравеопазване
- Текст:

През 2016 г. Индия предостави кредит от $ 10 милиарда за здравеопазването и други сектори в Африка. Тласък на медицинските контакти даде и съвместната научна конференция, организираната в края на 2020 г. от Africa Healthcare Federation и Nat Health Indiа, която се фокусира върху сходните здравни проблеми - недостиг на здравни работници, оборудване, лекарства и консумативи, плюс слаби системи за мониторинг и ограничено финансиране.
Индия е най-големият производител на генерични лекарства в света и за индийските фармацевтични компании Африка е особено подходящ пазар, обяснява пред ВВС млад лекар от Кения, учил в Индия. Генеричните лекарства са аналози на оригиналните и Индия ги продава средно на една четвърт от цената на марковите им еквиваленти. Това им осигурява добър прием в по-бедните страни.
Един от индийските вносители е Goodstrain Pharma с централа в Найроби, Кения. Компанията е създадена през 2020 г., но веднага се е сблъскала с местните особености в бизнеса. „Има голяма разлика между търсенето и предлагането на лекарства в Африка, при съществуващата тук огромна пропаст между бедни и богати“, казва собственикът на Goodstrain Pharma.
Освен това, в Кения действа сложна регулация върху вноса и още първата пратка лекарства на компанията е задържана на митницата в продължение на седмици – голямо изпитание и за младата фирма, и за годността на внесените продукти. Проблемът се решава с наемане на местна фирма за митническа обработка на доставките.
Друга индийска компания - Africure Pharmaceuticals произвежда на място фармацевтични продукти. Основана е през 2017 г. но вече има 9 производствени бази в Африка, които дават работа на 300 души в Камерун, Намибия, Ботсвана и Кот д'Ивоар, а изграждането на заводи в Етиопия и Зимбабве предстои.
Africure произвежда обезболяващи, противовъзпалителни, широка гама антибиотици и лекарства, които се прилагат при треска, малария, диабет и хипертония. Но и произодството на лекарства в Африка е труден бизнес, който непрекъснато се нуждае от местни административни разрешения - тежка задача при политическата нестабилност, престъпността и проблемите с личната безопасност.
Като цяло индийските здравни фирми се ползват с добра репутация в Африка, но този трудно извоюван имидж наскоро претърпя тежък удар в Гамбия, където полицията разследва смъртта на 66 деца, с предполагаем причинител четири марки индийски сироп за кашлица. През октомври Световната здравна организация (СЗО) издаде глобално предупреждение, че употребата на сиропите може да се свърже с остри бъбречни увреждания и дори смърт.
„Най-големият проблем е, че не сме силни финансово и не разполагаме със съоръжения, където да се проверяват стандартите на доставените лекарства“, казва индийският възпитаник, и посочва решението: „Това, от което се нуждаем, е обучение и създаване на производствени единици в Африка”.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
