
Учени създадоха революционна свръхчувствителна слънчева клетка
- Знание
- Текст:

Научен екип от École Polytechnique Fédérale de Lausanne в Швейцария постигна свръхчувствителна слънчева клетка с помощта на багрило (DSC), която предлага две основни предимства: висока ефективност и абсолютна прозрачност. Материалът позволява производството на прозрачни слънчеви панели и „вграждането” им в стъкла за прозорци, стъклени фасади, оранжерии и екрани на преносими електронни устройства, посочва The Independent.
Новите специално проектирани DSC улавят светлина от целия видим светлинен спектър. Освен това са гъвкави, сравнително евтини и могат да се произвеждат с традиционната техника за ролков печат. Поне на теория, съотношението цена/ефективност също е достатъчно добро, за да им позволи да конкурират производството на електроенергия от изкопаеми горива.
Първото приложение на DSC вече се реализира в Конгресния център SwissTech, показвайки ефективност на преобразуване от 28,4% до 30,2% и дългосрочна работна стабилност над 500 часа.
„Нашите открития проправят пътя за лесен достъп до високопроизводителни DSC и предлагат обещаващи перспективи за приложение”, пишат авторите на откритието в статия, публикувана вчера в научното списание Nature.
Изданието представя и друг, все още необясним за самите му създатели материал. Научен екип, ръководен от Джон Андерсън, доцент по химия в Чикагския университет, представя своето откритие, чиито изненадващи качества са, че се произвежда като пластмаса, но е електропроводим като метал.
Откритието разбива досегашните представи за електропроводимост и открива път към „изцяло нов клас материали, които провеждат електричество, лесни са за оформяне и са много здрави в ежедневни условия“, казва Андерсън.
Най-просто казано, до момента науката смяташе, че електропроводимостта на материалите се дължи на строежа им от атоми или молекули, движещи се в в прави, компактни линии. В новия материал обаче такъв „ред” не съществува, но въпреки това електропроводимостта му е отлична.
„От фундаментална гледна точка, това не би трябвало да е метал“, казва Андерсън, но признава, че екипът му все още не разполага със солидна теория, за да обясни откритието си.
Материалът издържа на огъване, смачкване и най-разнообразно формоване, но запазва електропроводимостта си, казват учените, подчертавайки, че обработката му изисква стайна температура. Откритието е нова посока в електрониката, включително в производството на чипове.
Същевременно, новият материал е издържлив на топлина, влажност и екстремна киселинност или алкалност, което означава, че може да се използва в устройства, работещи в екстремна среда, в която други материали биха се разградили.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
