
Двадесет и една години години след 11 септември войната не е приключила за никого
- Актуално
- Текст:

Военните стратези със сигурност го знаят, но все пак е трудно за нация със съюзници по границите си и обградена от океани, да повярва дълбоко, с костите си, че е във война, пише The Washington Post.
Денят, станал известен като 11 септември, всъщност не беше нейното начало. Малката армия на Осама бин Ладен вече беше ударила американски посолства в Африка и американски военноморски кораби и дори сигнализира за намеренията си да разруши кулите близнаци, като заложи камион бомба в гаража на Световния търговски център през 1993 г.
Атаката срещу кулите-близнаци и сградата на Пентагона през 2001 г., извършена с пленени пътнически самолети, отне живота на 2 974 души от 90 страни.
Дързостта на 11 септември най-сетне убеди американците, че са във война. И вече 21 години американската нация се бори в нея. Всеки президент, започвайки от Джордж У. Буш, искаше да ѝ сложи край. „Мисията е изпълнена“, гласи един банер още през 2003 г. Барак Обама обеща да я приключи. Доналд Тръмп - също и договори изтеглянето на американските войски от Афганистан. Президентът Байдън го извърши като грозен „поздрав” за 20-годишнината от 11 септември.
Според The Washington Post обаче, САЩ контролира края на войната толкова, колкото и началото ѝ. С убийството на лидера на Ал Кайда Айман ал Зауахири с дрон през юли тази година, всички известни вражески командири от 11 септември са заловени или мъртви.

Но врагът се е променил. За Ислямска държава и други джихадистки групировки по света войната не е приключила. Не го правят и правителствата, които предлагат на терористите подкрепа и ги насърчават.
Нещо повече, невъзможно е да се каже кога или дори как може да свърши тази война. За 21 години след 11 септември тактиката и външния ѝ вид се промениха и промяната не е непременно към по-добро. Съединените щати обучават стотици хиляди войници, въоръжавайки ги с най-новите оръжия, но голямата част от битките на САЩ срещу тероризма се водят от малки екипи висококвалифицирани командоси - военноморските тюлени, армейските рейнджъри, или накратко - Силите за специални операции.
За тяхната работа се чува рядко – те се бият предимно нощем, на места, където присъствието им не се признава. Те разбиват терористични мрежи и предотвратяват атаки, често влизайки в близък бой и персонални убийства, на места, от където не идва надеждна информация.
11 септември беше тест. Десетки книги от последните две десетилетия показват, че травмите и щетите не спират. Статия от 2019 г. в Journal of Special Operations Medicine отбелязва, че самоубийствата сред специалните сили са се утроили.
Американската масова култура ги „обезсмъртява” в анимационни супермени. Но тези по-скоро незнайни герои на нацията са човешки същества – висококвалифицирани, тренирани и дисциплинирани, но все пак хора. И носят изключителната тежест на една война без ясни граници: физически, времеви или морални. Война, която ще приключи, само когато врагът се съгласи да я прекрати.
Американската общественост със сигурност е уморена от войната и лидерите на САЩ предпочитат да се държат така, сякаш всичко е свършило, но междувременно американските воини продължават битката, защото тероризмът все още има право на глас. Докато поредните годишнини от 11 септември идват и си отиват, Америка дължи на тези воини памет, грижа и почит.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
