
Цените на природния газ в Европа надхвърлиха $3000 за хиляда кубически метра
- Нефт и природен газ
- Текст:

Газовите фючърси в Европа днес (22 август) за първи път от началото на март скочиха в цената и надхвърлиха 3000 долара за хиляда кубически метра, котировките се покачват с 15%, показват данните на лондонската фондова борса ICE.
В петък (19 август) "Газпром "съобщи, че транспортът на газ по" Северен поток ще бъде спрян за три денонощия, от 31 август до 2 септември, във връзка с планирана поддръжка на единствения работещ газопреносен агрегат на компресорната станция "Портовая". Фючърсните договори за доставка на газ през септември (според индекса на най-големия европейски хъб TTF) след тази новина скочиха в петък вечерта с близо 8%, над 2700 долара.
Днес в понеделник, най-близките фючърси отвориха търговията на $ 2766,5 (+9%). Към 11:07 ч. българско време цените са нараснали с 15%, възлизайки на 2921 долара за хиляда кубически метра. Динамиката на котировките се основава на прогнозната цена от предходния търговски ден - 2538,8 долара.
Осезаемото увеличение на цената на газа в Европа започна миналата пролет, когато средната спот цена по индекса на хъба TTF се колебаеше в диапазона от 250-300 долара за хиляда кубически метра. В края на лятото стойността на договора за доставка "ден напред" надхвърли 600 долара, а в началото на октомври - вече 1000 долара.
Експертите приписват това увеличение на цените на няколко фактора: голямото търсене на втечнен природен газ в Азия, ограниченото предлагане от страна на основните доставчици и ниското ниво на запълване на европейските подземни хранилища след продължителна студена зима и горещо лято. Такива постоянно високи цени не е имало в цялата история на функционирането на газовите хъбове в Европа — от 1996 г. насам.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
