
Вносът в Русия намалява
- Икономика
- Текст:

ЕЦБ отбелязва, че дори с увеличаването на руските енергийните доставки за Китай и Индия, търговският оборот на Русия спада. От началото на годината вносът от Китай е намалял с 23%, от ЕС с 45%, от САЩ с 85%, от Великобритания с 86%. В същото време ЕЦБ констатира, че Русия е успяла напълно да пренасочи петролните си потоци към други пазари, а обемите на износа са се възстановили до предвоенните нива.
Русия постига това с безпрецедентни отстъпки, достигащи при някои клиенти до 30%. Този дъмпинг позволи на Москва да увеличи рязко пазарния си дял на пазари, в които преди войната присъстваше слабо. Делът на внесения руски петрол на китайския пазар почти се удвои (от 6.% на 11%), а на индийския скочи от 2% на 11%. За сметка на това руският петролен износ за "недружелюбните" САЩ и Великобритания падна до нула.
От началото на войната в Украйна доставките на газ от Русия за Европа са намалели с 65%. ЕЦБ отбелязва, че европейските страни се опитват да заменят руския газ с доставки от Норвегия, Азербайджан, Африка, и т.н., както и да увеличават вноса на втечнен природен газ (LNG), включително от Русия.
Москва частично пренасочи газовите си доставки към Азия, но дори Китай не е в състояние да замени европейския пазар: за първите шест месеца на 2022 г. китайският пазар е поел 7,5 милиарда кубически метра руски газ, докато през 2021 г. Русия е изнесла за ЕС 150 милиарда кубически метра газ.
Според доклада на ЕЦБ, китайският бизнес не поема рискове и не помага на Русия да заобиколи наложените ѝ западни санкции. Някои китайски компании дори напуснаха руския пазар, замразени са и някои мащабни съвместни проекти. За сметка на това китайските автопроизводители постепенно превземат руския автомобилен пазар, който от началото на войната до момента падна с 96%.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
