
Indian Oil не предвижда повече покупки на руски петрол
- Енергия
- Текст:

Според източници на Reuters, рафинерията няма да купува повече руски петрол Urals и друг петрол с високо съдържание на сяра като Das, Eugene Island, Thunder Horse. Indian Oil внася петрол за себе си и за дъщерното си дружество Chennai Petroleum
В края на март Indian Oil купи 3 милиона барела Urals на търг, с товарене през май. Според източници на Reuters петролът е за търговеца Vitol при доставка с отстъпка. Това беше втората покупка на руски петрол от индийска петролна рафинерия след нахлуването в Украйна, със закупени общо 6 милиона барела руски петрол.
Bloomberg съобщи, че Русия е предложила на Индия отстъпка от $ 35 за барел, в сравнение с цените преди началото на „военната операцията“ в Украйна. Според източници на медията, Москва се стреми към договор за доставка на поне 15 милиона барела до края на 2022 г., а преговорите се водят на правителствено ниво.
От своя страна президентът на САЩ Джо Байдън на 11 април, по време на видеоконференция с индийския премиер Нарендра Моди, го призова да не увеличава вноса на руски петрол, като отбеляза, че това „не е в интерес на Индия“. Байдън обеща да помогне на страната, която е втори по големина вносител на петрол в Азия, да диверсифицира енергийните си доставки.
На фона на войната в Украйна, основни световни потребители започнаха да се отказват от руските енергийни доставки, независимо от възможните загуби и риска от повишаване на цените.
В началото на март САЩ обявиха, че постепенно спират вноса на руски нефт, газ и въглища. Великобритания предвижда да се откаже от руския петрол до края на годината.
В началото на април Европейският съюз реши да преустанови вноса на руски въглища, а Европейският парламент гласува за пълно и незабавно ембарго върху руския нефт и газ.
Австралия също се отказа от руския нефт и газ. Япония обяви намерението си да се откаже от вноса на въглища от Руската федерация.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
