
Кризата в Украйна: дипломатически ходове по руски (обзор)
- Актуално
- Текст:

Русия и Беларус нарекоха съвместните си военни учения „Съюзническа решимост“. Военната акция ще продължи до 20 февруари и е съсредоточена върху „потискането и отблъскването на външната агресия“, се казва в изявление на руското министерство на отбраната.
Западът осъди ученията, НАТО ги нарече „опасен момент“, а украинският президент Владимир Зеленски каза, че ги разглежда като „психологически натиск“, посочва в ежедневния си брифинг themoscowtimes.com, позовавайки се на AFP.
Междувремено, „уплашената” за сигурността си Русия засилва дрънкането на оръжия. В сряда Москва предупреди, че следващата седмица ще затвори бреговата линия на Украйна за предстоящи ракетни учения в Черно и Азовско море. Те ще вървят паралелно с ученията в Беларус.
Разговорите между британския външен министър Лиз Тръс и руския външен министър Сергей Лавров вчера преминаха в напрегната обстановка. Лавров ги описа като „разговор на ням с глух“, без да уточни кой кой е в случая. Той разкритикува британските дипломати, че са били „неподготвени“ за срещата.
Лиз Трус контрира: „Със сигурност не аз бях немият в нашите дискусии. Излагам гледната точка на Обединеното кралство относно настоящата ситуация, както и стремежа ни да възпрем Русия от инвазия в Украйна”. В коментар в социалните мрежи руският дисидент Михаил Ходорковски коментира, че „ако има някой глух, това е Министерството на външните работи на Русия”.
В сряда Великобритания заяви, че е готова да разположи допълнителни войски в отговор на кризата в Украйна. Премиерът Борис Джонсън каза: „Още 1000 британски войници ще бъдат поставени в готовност, за да подкрепят хуманитарна реакция в региона, ако е необходима“.
Британският министър на отбраната Бен Уолъс и началник щаба на отбраната адмирал сър Антони Дейвид Радикин ще се срещнат днес с руския министър на отбраната Сергей Шойгу. Уолъс каза пред репортери, че е време „да се научат уроците от приключването на Студената война“.
Вчера в Обединеното кралство кацнаха четири стратегически бомбардировача B-52 от САЩ, а авиобаза Ласк в Полша прие неуточнен брой изтребители F-15 от Шотландия.
Конфликтът е далеч от разрешаване, като всяка от страните ясно показва приоритетите си - Западът държи на дипломатическо решение, но същевремено укрепва защитата на съюзниците си от НАТО. Русия традиционо се представя за "жертва на агресия" (?!?) и демонстрира агресивно военната си мощ.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
