
„Света София" и битката за превръщането й в джамия
- Спортни и фитнес центрове
- Източник: interfax
- Автор:

От символ на християнството след установяването му от византийския император Юстиниан I през VI век до емблема на мюсюлманската Османска империя, „Света София" е в основата на многовековна идеологическа и политическа битка.
След
като Фатих султан Мехмед II завладява Константинопол през 1453 г., той превръща „Света София" от
катедрала в джамия.
Но в началото на 30-те години на миналия век Мустафа Кемал Ататюрк (основателят на съвременната турска република) затваря джамията и превръща сградата в музей - като част от стремежа си да модернизира страната.
Според съдиите в Турция, указът на Ататюрк от 1934 г. за предоставяне на катедралата статут на музей е бил и остава легален, но настоящият държавен глава Реджеп Ердоган има право да реши дали да промени или да запази този статут.
На 2 юли въпросът за бъдещето на катедралата беше разгледан от Турския държавен съвет. Изслушванията отнеха само 17 минути, отбелязва CNN. Официалното решение на Държавния съвет се очаква да бъде оповестено публично в рамките на 15 дни.
От своя страна турските медии предполагат, че първата мюсюлманска служба в „Света София" може да се проведе на 15 юли, годишнината от неуспешния опит за преврат през 2016 г.
Дискусията около бъдещето на „Света София" в Истанбул се развихри за пореден път след четенето на Корана на 29 май, на годишнината от падането на Константинопол. Седмица по-късно турският президент Ердоган възложи да се проучи възможността за превръщането на „Света София" в джамия. По-късно министърът на правосъдието Абдулхамит Гюл призова катедралата отново да се превърне в джамия, а министърът на външните работи Мевлют Кавусоглу също се изказа в полза на предложението.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
